StoryEditor

RHD – zwiększenie maksymalnego limitu żywności zbywanej. Co na to resort?

Wraz z końcem października br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie zwiększenia maksymalnego limitu dla świeżego mięsa oraz produkowanych z tego surowych wyrobów zbywanych w ramach rolniczego handlu detalicznego – RHD do zakładów, które prowadzą handel detaliczny. Co na wniosek o zwiększenie limitu odpowiedział resort rolnictwa?
16.11.2023., 14:20h

Zwiększenie limitu w ramach RHD

24 października 2023 roku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpiła w sprawie zwiększenia maksymalnego limitu dla świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego oraz produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych i mięsa mielonego zbywanych w ramach rolniczego handlu detalicznego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

2300 kg rocznie

Resort rolnictwa odpowiedział, że zgodnie z przepisami z zakresu bezpieczeństwa żywności, maksymalny limit zbywania wyżej wymienionych produktów z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego wynosi 2300 kg na rok. Ta wartość ma zastosowanie tylko i wyłącznie w odniesieniu do dostarczania tych produktów do zakładów, nie do ich zbywania, czy do sprzedaży konsumentom.

- Działalność RHD została wprowadzona w polskim porządku prawnym w odpowiedzi na oczekiwania rolników, którzy wnioskowali o umożliwienie im prowadzenia produkcji żywności w gospodarstwie rolnym na małą skalę, w celu jej zbywania konsumentom i lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta na uproszczonych zasadach z zakresu prawa żywnościowego i z zastosowaniem możliwych ulg w opodatkowaniu. Idea jaka przyświecała wprowadzeniu takiej działalności w Polsce miała na celu umożliwienie rolnikom uzyskiwania dodatkowych dochodów z gospodarstwa rolnego ukierunkowanego na prowadzenie produkcji podstawowej w zakresie uprawy roślin lub chowu/hodowli zwierząt nie zaś prowadzenia produkcji żywności na dużą skalę, w przypadku której potrzeba więcej m. in. czasu, uwagi i zaangażowania podmiotów – czytamy w odpowiedzi resortu.

Warto zaznaczyć, że w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego maksymalne ilości dostaw do zakładów, które trudnią się w handlu detalicznym z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego określone w przepisach krajowych dla działalności RHD musiały spełniać specjalne przesłanki dla działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MLO). W przeciwnym razie podmioty RHD nie mogłyby skorzystać z ułatwień z zakresu prawa żywnościowego. Dostawy w ramach działalności MLO powinny stanowić małą część całej działalności zakładu.

Tona tygodniowo

- W polskim porządku prawnym przyjęto założenie, że maksymalne limity zbywania produktów pochodzenia zwierzęcego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego w ramach działalności RHD będą znacznie niższe od limitów dostaw takich produktów do ww. zakładów, określonych dla podmiotów prowadzących w Polsce podobną do RHD działalność MLO, dla której warunki określono w przepisach krajowych (4). W przypadku działalności MLO limit dostaw świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego i końskiego oraz produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych i mięsa mielonego do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego wynosi tonę tygodniowo i jest znacznie wyższy niż w przypadku działalności RHD – czytamy dalej w piśmie.

Świeże mięso i surowe wyroby mięsne oraz mięso mielone mogą być produkowane i wprowadzane na rynek, w tym też przez rolników, w ramach różnych działalności, ale z wykluczeniem RHD i MLO. Również m. in. w zakładzie prowadzącym handel detaliczny, zatwierdzonym zakładzie rozbioru mięsa, czy zatwierdzonym zakładzie produkującym surowe wyroby mięsne i mięso mielone.

W resorcie rolnictwa nie planuje się zmian przepisów

Jak czytamy w podsumowaniu na stronie KRIR, aktualnie w resorcie rolnictwa nie planuje się zmian przepisów krajowych z zakresu bezpieczeństwa żywności dotyczących bezpieczeństwa żywności w działalności RHD.

- Niezależnie od powyższego, wniosek KRIR zostanie ponownie rozważony w przypadku podjęcia decyzji o kolejnej nowelizacji przepisów krajowych o działalności RHD – napisano.

 

na podst. KRIR

Fot: enavto.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 12:05