StoryEditor

Badanie składu granulometrycznego. Czy warto i w jakim celu?

W jakim celu warto badać skład granulometryczny gleby?

11.09.2024., 14:17h

Na mapach glebowo-rolniczych dostępnych także dla niektórych obszarów Polski na Geoportalu znajdują się oznaczenia, dotyczące uziarnienia utworów, z których zbudowane są poziomy gleb (symbole składu granulometrycznego).

Zobacz także: Jak interpretować zapisy o glebach na mapach rolniczych Geoportalu?

Przykładowo pgm.gl oznacza piasek gliniasty mocny zalegający na glinie lekkiej, a pgl:gs to piasek gliniasty lekki zalegający na glinie średniej, natomiast płz:.ps to pył zwykły zalegający na piasku słabo gliniastym.

Ważny jest też sposób rozdzielenia symboli.

  • Jeśli jest to pojedyncza kropka, jak w przypadku pgm.gl oznacza to, że poziom zalegania warstw jednego utworu na drugim ma miejsce płytko, czyli na głębokości do 50 cm.
  • Jeśli mamy dwukropek, np. pgl:gs, to poziom zalegania jest na głębokości 50–100 cm.
  • Natomiast trzy kropki (dwukropek i kropka, np. płz:.ps) oznaczają, że poziom zalegania ma miejsce na głębokości ponad 100 cm.
image
Badanie metodą sedymentacji
FOTO: Shutterstock

Kategoria agronomiczna gleby

Czasem podane są informacje o trzech warstwach, np. płz:płg:.płi, co oznacza pył zwykły grubości ponad 50 cm, ale nie więcej niż 100 cm na pyle gliniastym, a następnie pył ilasty na głębokości ponad 100 cm.

Utwory te decydują o tym, jaką mamy kategorię agronomiczną gleby (lekka, średnia itd.), a to przekłada się na klasę bonitacyjną (wysokość podatku rolnego) oraz przyporządkowanie gleby do grupy wrażliwości na suszę i późniejsze ewentualne odszkodowania. Z tego powodu warto sprawdzić, czy przyporządkowanie przed ponad pół wiekiem gleby do określonej grupy jest zgodne ze stanem faktycznym, bo choć skład gleby raczej nie uległ zmianie, to dawne badania mogły być obarczone błędem.

image

Nowa mapa dla rolników: kupujesz grunty? Geoportal pokazuje klasy gleby i działki KOWR

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. październik 2024 02:41