StoryEditor

Pomoc suszowa 2024. Jak zgłosić straty w uprawach w aplikacji krok po kroku?

Pomimo, że aplikacja suszowa towarzyszy nam już kilka lat, w dalszym ciągu dostarcza rolnikom wiele trudności. przy zgłaszaniu strat suszowych. Od tego roku w aplikacji nastąpiła znacząca zmiana - nie ma możliwości dodania informacji o produkcji zwierzęcej. Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję wypełnienia wniosku o oszacowanie suszy za pomocą aplikacji suszowej.

11.09.2024., 07:32h

 Przedstawiamy prostą instrukcję wypełnienia krok po kroku wniosku o oszacowanie suszy za pomocą aplikacji suszowej.

Jak wypełnić wniosek o oszacowanie strat suszowych?

  1. Wchodzimy na aplikację suszową pod adresem https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign, logując się za pomocą Profilu Zaufanego, Aplikacji mObywatel, Bankowości elektornicznej lub e-Dowodu. Co istotne, nie ma możliwości złożenia wniosku w inny sposób niż jedynie za pomocą ścieżki elektronicznej. Rolnicy, którzy chcą zgłosić straty w swoich uprawach a nie mają założonego np. Profilu Zaufanego powinni w pierwszej kolejności tego dokonać.
  2. Wybieramy rok – 2024 i klikamy w przycisk „potwierdź i przejdź do logowania”
  3. Uzupełniamy dane producenta – zaznaczamy, czy jesteśmy osobą fizyczną, czy osobą prawną, spółką cywilną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. W dalszej części uzupełniamy dane siedziby gospodarstwa: województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica, numer domu i kod pocztowy
  4. Uzupełniamy część 1 wniosku - Informacje o uprawach i szkodach w wyniku suszy – wchodzimy po kolei w każdą działkę/uprawę rolną i za pomocą przycisku „wyodrębnij uprawę” określamy grupę uprawy, powierzchnie uprawy oraz szacowaną przez rolnika wartość poniesionej szkody w wyniku suszy. Dopiero po uzupełnieniu tych danych, na panelu pokaże się wyodrębniony poziom suszy (niebieskie kółeczko). Postępujemy w ten sam sposób ze wszystkimi uprawami na naszym gospodarstwie.
  5. Uzupełniamy część 2 wniosku - Informacje o ubezpieczeniu – określamy, czy w dniu wystąpienia szkód posiadaliśmy ubezpieczenie co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, od co najmniej jednego ryzyka: suszy, powodzi, huraganu, deszczu nawalnego, gradu, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych. Jeśli tak, konieczne jest załączenie skanu polisy ubezpieczeniowej.
  6. W następnej części wniosku odpowiadamy na pytanie, czy w urzędzie gminy został lub zostanie złożony wniosek o powołanie komisji ds. szacowania szkód spowodowanych wystąpieniem suszy.
  7. Po uzupełnieniu wszystkich danych klikamy w przycisk „Przejdź do podsumowania wniosku”
  8. W podsumowaniu możemy jeszcze raz sprawdzić wszystkie wprowadzone dane oraz wydrukować wniosek lub pobrać PDF. Jeśli wniosek wypełniony został poprawnie, zaznaczamy wszystkie zgody i oświadczenia. Następnie klikamy w przycisk „ Potwierdź i przejdź do podpisu elektronicznego”. W aplikacji pojawi się informacja, że wniosek został złożony oraz możliwe będzie pobranie wniosku a w późniejszym czasie pobranie kalkulacji lub protokołu oszacowania strat.

Należy dokładnie sprawdzić wniosek przed wysłaniem. Pamiętajmy, że po wysyłce wniosku nie ma możliwości wprowadzenia zmian, ani dodania kolejnych szkód jeśli wystąpią w tym roku.

Agata Stachowiak

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. październik 2024 10:44