StoryEditor

Ceny ziemi rolnej w górę o prawie 20%! Ile kosztuje hektar w Polsce i UE?

Średnio ponad 50 tysięcy zł trzeba zapłacić za hektar ziemi rolnej w Polsce – tak wynika z najświeższych danych KOWR. Jak wyglądamy na tle krajów Unii Europejskiej, a zwłaszcza naszych sąsiadów?
25.01.2024., 12:34h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ceny gruntów rolnych z ZWRSP
  • Gdzie grunty są najdroższe?
  • Najwyższe ceny do 2 ha
  • Ile gruntów jest w dzierżawie?
  • Ile gruntów do rozdysponowania?
  • Ile kosztuje ziemia rolna w UE?
  • Trzecie miejsce na tle sąsiadów

Ceny gruntów rolnych z ZWRSP

Ceny państwowych gruntów rolnych w Polsce z każdym rokiem są coraz wyższe. Podczas gdy w 2019 r. za ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) trzeba było zapłacić średnio ok. 31 tys. zł za hektar, już w 2023 r. było to 53 103 zł (dane za pierwsze trzy kwartały), a więc w ciągu zaledwie pięciu lat ziemia rolna podrożała o ok. 42%, a tylko w ciągu ostatniego roku, biorąc pod uwagę, że w 2022 r. jeden hektar kosztował średnio 43 466 zł, aż o ponad 18% (patrz rys. 2.). Przy tych cenach nasuwa się jeden wniosek: wartość gruntów rolnych w naszym kraju rośnie szybciej niż inflacja, która wg Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w grudniu 2023 r. wyniosła 6,1% rok do roku.

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. kwiecień 2024 00:50