StoryEditor

ABC protestu rolników. Co musi wiedzieć rolnik i organizator?

W środę 24 stycznia w całej Polsce odbędą sie rolnicze protesty. Jednym z jego głównych organizatorów i inicjatorów są rolnicy działający w NSZZ Solidarność RI. Rzecznik prasowy tej organizacji Adrian Wawrzyniak przekazał dziś wszystkim rolnikom organizującym lokalne protesty najważniejsze informacje związane z ich sprawnym i zgodnym z prawem przebiegiem.
23.01.2024., 19:22h

Główne przesłanie rolniczych protestów

Adrian Wawrzyniak zwraca uwagę na to, że jest to protest oddolny i ma charakter gospodarczy, a nie polityczny. - Chcemy polityki rolnej, a nie polityki w rolnictwie. Organizatorami protestów są przede wszystkim rolnicy! Nie organizacje. - zaznacza.

Być  może rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI miał na myśli deklaracje niektórych polityków. Posłowei PiS i Kukiz‘15 zorganizowali dziś konferencję prasową, na której odnieśli się do protestu utożsamiając się z rolnikami.

- To początek współpracy lokalnych rolniczych ośrodków protestu w skali kraju. Przed nami długa droga! Nie jeden lider, a setki współpracujących ze sobą rolniczych ośrodków - pisze Wawrzyniak w komunikacie do planujących protesty rolników.

Liczba zaplanowanych przez rolników protestów wzroisła do 168. Ich aktualizowaną stale mapę można zobaczyć TUTAJ. 

To początek współpracy lokalnych rolniczych ośrodków protestu w skali kraju. Przed nami długa droga! Nie jeden lider, a setki współpracujących ze sobą rolniczych ośrodków - deklaruje Wawrzyniak.

Techniczne i organizacyjne aspekty protestu rolników

W komunikacie do rolników, którzy organizują wszystki elokalne protesty Wawrzyniak zwraca uwagę na to czego trzeba koniecznie dopilnować, aby protest był zgodny z prawem, przebiegał w sposób uporządkowany i nie naraził rolników na mandaty.

Poniżej cytujemy te wytyczne:

1) ZAMIATAMY! Traktor + pole + droga = błoto. Sprzątamy po sobie (zamiatarka, miotły). Nie posprzątacie po sobie - przyjdzie rachunek. 

2) OTWIERAMY - ZAMYKAMY! 

a) Czas trwania protestu - zawsze zgodny ze zgłoszeniem! 

b) Zadbaj o nagłośnienie albo krzycz! Drugie niewskazane. 

c) Przedstaw się i poinformuj: OTWIERAM ZGROMADZENIE! Poinformuj o programie. Zaproś rolników do wystąpień. To WOLNA TRYBUNA CHŁOPSKA. Każdy ma prawo głosu. Pamiętaj! Ważne są problemy, a nie ataki personalne. 

d) Wybija godzina zakończenia protestu. Poinformuj zebranych: ZAMYKAM ZGROMADZENIE! To ważne! 

e) UWAGA! Masz problem z osobami, które zakłócają przebieg spotkania. Poproś o zaprzestanie działań niezgodnych z porządkiem zgromadzenia. Przekaż ostrzeżenie, że jeśli nie przestaną zakłócać porządku, to poprosisz o pomoc służby porządkowe (Policja). Jeśli to nie pomaga -  przekaż zebranym: ROZWIĄZUJĘ ZGROMADZENIE! Ludzie zakłócający porządek będą odpowiadać za swoje czyny prawnie. 

3) NAGRYWAMY! 

a) Załóżcie lokalne strony na Facebooku. 

b) Nagrajcie i zamieszczajcie wystąpienia rolników. 

c) WAŻNE. Używajcie hasztagów zamieszczając informacje na swoich stronach. Hasztagi: 

Dodawaj do swoich wiadomości - zawsze: 1) województwo 2) nazwa powiatu z "ROL": 

 • #DolnośląskieROL 
 • #KujawskoPomorskieROL
 • #LubelskieROL
 • #LubuskieROL 
 • #ŁódzkieROL 
 • #MałopolskieROL 
 • #MazowieckieROL 
 • #OpolskieROL 
 • #PodkarpackieROL
 • #PodlaskieROL
 • #PomorskieROL
 • #ŚląskieROL
 • #ŚwiętokrzyskieROL
 • #WarmińskoMazurskieROL
 • #WielkopolskieROL
 • #ZachodniopomorskieROL  

LICZY SIĘ #ziemia #rolnik #żywność

Postulaty protestujacych rolników

Lista postulatów, które zgłaszają rolnicy jest długa i stale rośnie, ponieważ zgłaszane każdego dnia są kolejne. Ale dwa główne postulaty dotyczą:

1. Zatrzymania niekontrolowanego importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy i innych krajów pozaunijnych niestosujących norm UE!

Rolnicy ujmują ten prostulat  wnastępujący sposób (cytujemy w całości poniżej):

Europejskich rolników obowiązują koszty i regulacje, którym nie podlegają producenci rolni z Ukrainy oraz innych krajów spoza Wspólnoty. Dopuszczenie na rynek europejski towarów rolno-spożywczych z krajów pozaunijnych, bez żadnych regulacji, jest skrajną nieodpowiedzialnością Komisji Europejskiej i zagraża naszemu istnieniu. 

Zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europejczyków!

ŻĄDAMY przygotowania strategii akcesyjnej Ukrainy  do Unii Europejskiej w obszarze rolnictwa z podziałem na sektory!

2. Rewizji Wspólnej Polityki Rolnej. 

Rolnicy ujmują ten prostulat  wnastępujący sposób (cytujemy w całości poniżej):

WPR powinna być spójną polityką regionów uwzględniającą specyfikę rolnictwa na danym terenie.

Protestujemy przeciwko ograniczeniu produkcji roślinnej i zwierzęcej i nakładaniu kolejnych obostrzeń środowiskowych wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (ekoschematy, ugorowania). ŻĄDAMY zmian w ekoschematach i warunkowości: mniej biurokracji a więcej biologizacji.

NIE dla gwałtownych i nieprzemyślanych zmian w produkcji rolnej. Nowe systemy należy wprowadzać najpierw w ośrodkach badawczych lub w gospodarstwach wdrożeniowych, demonstracyjnych na danym terenie. Podstawą powinien być zrównoważony rozwój, w którym zawierać się będą różne systemy produkcji i certyfikacji, jak produkcja integrowana, ekologiczna oraz w przyszłości produkcja zrównoważona po zdefiniowaniu  jej na poziomie Komisji Europejskiej. 

WNIOSKUJEMY o większą ilość i możliwość zmian Krajowego Planu Strategicznego w ciągu roku i w całym okresie trwania perspektywy budżetowej 2023-2027. 

ŻĄDAMY nowej strategii dla rozwoju rolnictwa w Unii Europejskiej!

ŻĄDAMY POLITYKI ROLNEJ A NIE POLITYKI W ROLNICTWIE!

Europa - Polska

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 06:36