StoryEditor

Rolnikom jest trudniej o kredyt. Banki zmieniają oferty, a MRiRW interweniuje u ministra finansów

Od 7. stycznia br. obowiązują przepisy ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Nie są z nich zadowoleni ani bankowcy, ani rolnicy. Ci pierwsi alarmowali od początku, ci drudzy wszczęli larum, dopiero gdy zetknęli się z konsekwencjami ustawy w praktyce.
19.01.2024., 22:58h

W dużym skrócie – zmiany obowiązujące od 7 stycznia br. polegają na stosowaniu wobec rolników w zakresie prowadzonej przez nich działalności rolniczej rozwiązań konsumenckich. Wszystkie umowy kredytowe w wysokości nie większej niż 255 550 zł zawierane z rolnikami, będą musiały spełniać rygory dotychczas przewidziane wyłącznie dla pożyczek konsumenckich.

Zmiany w kredytach wprowadzono bez konsultacji 

Jak informuje Związek Banków Polskich, zmiana wskazanych wyżej przepisów została wprowadzona przez Sejm poprzedniej kadencji bez konsultacji, bez analizy i bez oceny skutków regulacji, która dostarczyłaby pełnych informacji na temat potencjalnych konsekwencji wprowadzenia przedmiotowych zmian.

Wejście w życie zmian niesie za sobą poważne skutki dla sektora rolnego, bankowego i finansowego, co może powodować utrudnienia w otrzymaniu, czy nawet brak dostępu do finansowania działalności rolniczej do czasu usunięcia lub zmiany wadliwych przepisów.

Brak przejrzystości nowych regulacji prawnych

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej i wynikające z niej zmiany w Kodeksie cywilnym i ustawie o kredycie konsumenckim sprawiają, że w stosu...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 09:01