StoryEditor

Czy można zgłosić straty suszowe w aplikacji gdy wygasł profil zaufany? MRiRW wyjaśnia

Wyjątkowo długo ciągnie się w tym roku zgłaszanie strat suszowych w aplikacji rządowej "Zgłoś szkodę rolniczą". Z powodu ogromnych problemów technicznych zgłaszanie strat przedłużono do 17 listopada br. Ale 31 października wielu rolnikom wygasła ważność profilu zaufanego, potrzebnego do zalogowania się w aplikacji. Co zrobić w takim przypadku?
08.11.2023., 10:55h

Co zatem może zrobić rolnik gdy 31 października br. wygasła mu ważność profilu zaufanego, którego nie zdążył przedłużyć i nie może obecnie złożyć wniosku o szacowanie strat suszowych przez aplikację? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia.

- W takiej sytuacji można założyć nowy profil zaufany, np. poprzez aplikację, „Zgłoś szkodę rolniczą”. Umożliwi to dalsze logowanie się do aplikacji profilem zaufanym w celu złożenia wniosku o oszacowanie suszy czy późniejszego pobrania protokołu lub kalkulacji oszacowania szkód - czytam y na stronei internetowej MRiRW.

Kto będzie mógł otrzymać pomoc suszową?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może w 2023 r. udzielać pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy.

Ale - jak informuje MRiRW - w związku z wykorzystaniem w bieżącym roku limitu pomocy de minimis przedmiotowa pomoc nie będzie mogła zostać udzielona producentom rolnym, w których gospodarstwach szkody wyniosły do 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Najważniejsze zasady: wniosek o szacowanie suszy przez aplikację

Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć za pomocą publicznej aplikacji każdy producent rolny, który ma Profil Zaufany i złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza.

Nie ma możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód w wersji papierowej.

Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

Wniosek można wysłać tylko raz. Po wysłaniu wniosku nie ma możliwości powrotu do edycji, jak również nie ma możliwości dołączania załączników w postaci polisy itp.

Zasady szacowania suszy - uprawa na ugorach 

Ministerstwo rolnictwa przypomina, że suszę rejestrujemy tylko w plonie głównym, nie szacujemy strat suszy np. na ugorach. Zaleca też sprawdzenie, czy wszystkie dane w aplikacji są wypełnione oraz czy wszystkie działki są wyodrębnione.

Odnosząc się do upraw będących w programach rolnośrodowiskowych – uprawy na ugorach – uprawę tę traktujemy jako nieprodukcyjną, w tych uprawach nie szacujemy strat suszy.

Zwierzęta – zasady szacowania suszy

Wniosek o oszacowanie szkód zawiera m.in. informacje o liczbie zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie rolnym, a w przypadku gdy dany gatunek zwierząt jest objęty przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – zgodnej z liczbą zwierząt zgłoszonych do komputerowej bazy danych. A zatem uzupełniając dane we wniosku, należy wybrać rodzaj z listy i wpisać liczbę posiadanych zwierząt.

W aplikacji nie ma możliwości wpisania np. jeleni, danieli czy koni.

Podpis Profilem Zaufanym

W sprawie ewentualnego wyjaśnienia problemów z podpisaniem wniosku Profilem Zaufanym można się zwrócić bezpośrednio do administratora pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Jak wycofać wniosek suszowy?

Wniosek można wycofać i usunąć ze swojego konta, jeśli wniosek ma status „w edycji” i nie został jeszcze podpisany za pomocą Profilu Zaufanego. Dane gospodarstwa staną się wtedy dostępne dla innego zalogowanego użytkownika, który będzie mógł je pobrać na swoje konto. Usunięty wniosek będzie dalej widniał na liście Twoje gospodarstwa, ale będzie nieaktywny – nie można go podejrzeć ani edytować.

Kiedy rolnicy dostaną pomoc suszową?

Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też nastąpi wypłata pomocy suszowej.

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. luty 2024 16:04