StoryEditor

Aplikacja suszowa nie działa - ministerstwo wydłuża termin składania wniosków o szacowanie strat!

Od wielu dni trwają problemy rolników z logowaniem się do aplikacji suszowej "Zgłoś szkodę rolniczą", zaciąganiem do niej danych o uprawach z eWniosekPlus i zwierzętach z IRZ Plus. O wydłużenie terminu składania wniosków o szacowanie strat apelowali rolnicy i izby rolnicze. MRiRW przychyliło się do tych próśb - rolnicy zyskali dodatkowe 3 tygodnie.
27.10.2023., 16:10h
W związku z tym, że do resortu rolnictwa napływają liczne prośby od organizacji rolniczych o wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie strat za pośrednictwem aplikacji publicznej szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, kierownictwo MRiRW postanowiło zareagować. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik przygotował projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wydłużenie terminu zgłaszania strat do 17 listopada br.


We wspomnianym wyżej projekcie proponuje się następujące zmiany:
  • wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji do dnia 17 listopada 2023 r.;
  • umożliwienie udzielania w 2024 r. pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy.

Kto będzie mógł otrzymać pomoc suszową?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może w 2023 r. udzielać pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej szkody w uprawach owocujących drzew owocowych, owocujących krzewów owocowych lub truskawek, spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, gradu lub huraganu, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy.

Ale - jak informuje MRiRW - w związku z wykorzystaniem w bieżącym roku limitu pomocy de minimis przedmiotowa pomoc nie będzie mogła zostać udzielona producentom rolnym, w których gospodarstwach szkody wyniosły do 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

Najważniejsze zasady: wniosek o szacowanie suszy przez aplikację

Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć za pomocą publicznej aplikacji każdy producent rolny, który ma Profil Zaufany i złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza.
Nie ma możliwości złożenia wniosku o oszacowanie szkód w wersji papierowej.

Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.
Wniosek można wysłać tylko raz. Po wysłaniu wniosku nie ma możliwości powrotu do edycji, jak również nie ma możliwości dołączania załączników w postaci polisy itp.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Aplikacja suszowa – jak wysłać wniosek i nie zwariować? [FELIETON]

oprac. bcz na podst MRiRW

fot. Canva
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:40