StoryEditor

Czy na sprzedawane zboże obowiązuje stawka 0% VAT?

Pytanie Czytelnika: Na początku lipca br. miałem okazję sprzedać kilkadziesiąt ton pszenżyta pośrednikowi. Zażądał ode mnie faktury ze stawką 0%, twierdząc, że zmieniły się przepisy. Czy faktycznie tak się stało po przedłużeniu obniżki VAT na produkty spożywcze do końca 2023 r.?
31.07.2023., 13:07h
Odpowiedź Eksperta: Z punktu widzenia przepisów VAT od 1 lipca na obniżone stawki VAT – stan prawny nie zmienił się – nadal obowiązuje rozporządzenie MF z 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023, a zmieniła się tylko data ich obowiązywania.


Zobacz także: Czy małe gospodarstwa muszą mieć zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę?


Zgodnie z ww. rozporządzeniem § 8. 1. Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1−18 załącznika nr 10 do ustawy, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).

Zboża znajdują się w poz. 10 kod CN 10. Wątpliwości co do prawa obniżenia stawki VAT na zboża typowo paszowe (tutaj pszenżyto) wynikają z użycia słów „towarów spożywczych” w ww. rozporządzeniu, dlatego już od momentu wprowadzenia obniżonych stawek w 2022 r. pojawiały się sprzeczne opinie co do stawki VAT na zboża niespożywcze, w tym także wyjaśnienia MRiRW. Obecnie linia interpretacyjna zmierza do uznania prawa do obniżki VAT na wszystkie zboża, niezale...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 14:52