StoryEditor

Ziemi z KOWR coraz mniej. Ile gruntów zostało do rozdysponowania?

Zagospodarowanie ziemi, zwłaszcza teraz, kiedy wracają do Zasobu grunty z tzw. trzydziestek, wciąż budzi sporo emocji. O planach KOWR rozmawiamy z dyrektorem generalnym Waldemarem Humięckim.
26.07.2023., 13:07h

Karol Bujoczek: Prywatyzacja ziemi od lat emocjonuje rolników, a dziś jesteśmy już na ostatniej prostej, bo ziemi w Zasobie jest coraz mniej. Ile gruntów do sprywatyzowania zostało?

Waldemar Humięcki: Łącznie do Zasobu Skarbu Państwa do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przyjęto 4,8 mln ha. W ostatnich latach dużo sprzedaliśmy, przekazaliśmy nieodpłatnie samorządom, Lasom Państwowym. Dziś pozostaje ok. 1,3 mln ha, z czego w dzierżawie jest 1,070 mln ha. Tym zasobem gospodarujemy i staramy się wychodzić z ofertą do gospodarstw rodzinnych, by mogły zwiększać potencjał produkcyjny.

Ponad milion ha w dzierżawie, a 160 tys. ha, których KOWR nie rozdysponował. Jakie to są grunty, na które nie ma chętnych?

Są to grunty słabo przydatne rolniczo, trudno dostępne, na zboczach. Chętnie przeznaczymy je pod OZE – fotowoltaikę, wiatraki czy też przekażemy pod zalesienie. Jest nowelizowana ustawa, pozwalająca nam nieodpłatnie przekazać grunty niższych klas, jak VIz, Lasom Państwowym.

KOWR zarządza dużym majątkiem. Przychody za okres 2017–2022 wyniosły 11,4 mld zł, co daje średniorocznie 1,86 mld zł. Co składa się na tę kwotę?

...
Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 20:47