StoryEditor

Wydzierżawienie całego gospodarstwa. Czy trzeba zrezygnować z VAT?

Pytanie Czytelnika: Gospodaruję wraz z żoną na ok. 90 ha i jestem vatowcem. Ze względu na stan zdrowia przejdę do końca roku na rentę, ale chciałbym utrzymać majątek ze względu na sytuację rodzinną naszych dzieci mieszkających w mieście. Rozważam wydzierżawienie całego gospodarstwa, jednak boję się skutków VAT. Czy muszę zrezygnować z VAT? Z ważniejszych inwestycji to budynek inwentarski oddany do użytku w 2015 roku oraz ładowarka teleskopowa z 2020 r.
18.07.2023., 12:07h

Odpowiedź Eksperta: W omawianym przypadku rolnik ma następujące możliwości w zakresie VAT w związku z planowanym wydzierżawieniem gospodarstwa.

  • Utrzymanie statusu podatnika czynnego VAT – przychody z dzierżawy gospodarstwa są co do zasady opodatkowane VAT, przy czym dzierżawa ziemi rolnej na cele rolnicze korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Natomiast dzierżawa pozostałego majątku (budynki, budowle, maszyny, stado itp.) jest opodatkowana stawką 23%. Zatem mimo zaprzestania produkcji rolnej nasz rolnik będzie miał przychody opodatkowane, co zapobiegnie wykreśleniu z ewidencji podatników VAT. W tym wariancie wydzierżawiający nie musi dokonywać korekty VAT, jeśli jego majątek będzie w całości wydzierżawiony. Gdyby jednak np. przedmiotowy budynek inwentarski nie był wydzierżawiony, wówczas powstanie obowiązek korekty VAT – w tym przypadku 2/10 VAT odliczonego z budowy. To rozwiązanie, tj. utrzymanie statusu podatnika czynnego, jest korzystne w przypadkach konieczności oczekiwania na upływ okresu korekty środkó...
Pozostało 53% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:34