StoryEditor

Czy zmiany w dopłatach to koniec nieformalnych dzierżaw gruntów?

Nieformalne użytkowanie gruntów, powszechnie określane jako ciche dzierżawy, to popularny proceder w naszym rolnictwie. O skutkach użytkowania takich gruntów i rzeczywistych kosztach oraz zagrożeniach rozmawiamy z rolnikami.

belka reportaż

Głód ziemi

– Zawsze zaczyna się tak samo. Najpierw przychodzi po pomoc, żeby mu wymłócić, czy zaorać pole, bo już sam sobie nie radzi. A po latach występuje z propozycją dzierżawy, oczywiście nieformalnej. To są takie podchody, jak z dziewczynami – relacjonuje rolnik z gminy Dąbrowa w woj. kujawsko-pomorskim, który od 4 lat dzierżawi 5 ha ziemi klasy IIIb i IV za 2300 zł/ha na rok (w to wliczone już dopłaty) na tzw. gębę. I choć sam przyznaje, że nie jest zadowolony, że bierze udział w nielegalnym procederze, głód ziemi, jaki panuje w okolicy, zmusza go do tego.

Chciwość i chęć zysku

– Jedyną zaletą bezumownych dzierżaw jest to, że są i chociaż w taki sposób można powiększyć areał swoich upraw. Myślę, że w naszej okolicy z całej puli umów o dzierżawę 10–15% stanowią te nieformalne – podkreśla rolnik. W jego gminie w tej kwestii od wielu lat nic się nie zmienia, ludzka chciwość i ambicje powodują, że nikt nie decyduje się na zawieranie umów. W końcu wydzierżawiający są w stanie wyciągnąć znacznie więcej, jeśli nie ma nic na papierze.

– Kiedy na nieformalnie dzierżawionym gruncie wystąpiła u mnie s...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 22:53