StoryEditor

Darowizna między ojcem lub matką a synem lub córką. O czym trzeba pamiętać?

Większość gospodarstw w Polsce to gospodarstwa rodzinne, przekazywane pokoleniowo z ojca/matki na syna/córkę. Prowadzenie na jednym podwórku dwóch oddzielnych gospodarstw lub mieszkanie razem po przekazaniu całego gospodarstwa niesie ze sobą wiele plusów. Jednym z nich jest możliwość wzajemnego wsparcia finansowego w trudnych chwilach. Ale jak przekazać sobie pieniądze aby było to zgodne z prawem i nie wiązało się z zapłatą podatku od spadków i darowizn?
14.01.2024., 07:00h

Darowizny to coś co często zdarza sie pomiędzy rodzicami i dziecmi. Przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rodzicami a ich następcami to w gospodarstwach pokoleniowych częsty sposób na tymczasowe wsparcie dochodów. Kiedy syn chce na przykład sfinansować zakup jakieś maszyny a nie ma na to wystarczających środków, najprostszym sposobem wydaje się pożyczka lub darowizna środków pieniężnych od rodziców. TAk samo bywa i w drugą stronę, gdy syn wspiera ojca lub matkę w inwestycjach lub utrzymaniu domu. Przekazując środki pieniężne pomiędzy najbliższą rodziną trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Darowizna – podstawowe zasady

Darowizna to inaczej nieodpłatne przekazanie danego składnika majątku na rzecz drugiej osoby. Podczas tej czynności rodzi się obowiązek podatkowy w postaci podatku od spadków i darowizn. W przypadku podatku od spadku i darowizn wyróżnia się 3 grupy podatkowe: 

  • grupa I - należą do niej: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 08:49