StoryEditor

Jak zdobyć dodatkowe finanse w gospodarstwie w 2024 roku? Są ciekawe możliwości! [VIDEO]

Mamy w rolnictwie niezwykle trudny czas i wielu rolników trudno zachować płynność finansową. Jednak nawet w takim okresie istnieją pewne możliwości pozyskania dodatkowego finansowania w gospodarstwie bieżącej działalności, planowanych inwestycji oraz zabezpieczenia plonów i dochodów, które rolnik już posiada. O jakich rozwiązaniach mowa? Wskazywał je nasz ekspert podczas ostatniego webinarium
12.04.2024., 20:02h

Podczas ostatniego webinarium pt.: "Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?" jednym z naszych prelegentów był Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki rolnej top agrar Polska. Podczas swojego wystąpienia "Finanse w gospodarstwie - pomysły na trudne czasy" nasz ekspert mówił m.in. o:

  • kluczowych elementach Planowane zmiany strategiczne w WPR,
  • finansowaniu inwestycji i możliwościach pozyskania wsparcia,
  • zarządzaniu ryzykiem – ubezpieczenia w rolnictwie,

Zmiany w WPR - konsekwencje finansowe

Zdaniem Grzegorza Ignaczewskiego chociaż rolnicy nie doczekali się dotychczas spełnienia wszystkich swoich postulatów, to jednak pewne zmiany w nowej WPR udało im się wywalczyć dzięki protestom.

Są t m. in. zmiany w zakresie norm GAEC:

  • GAEC 8: obowiązek zachowania istniejących elementów krajobrazu na swoich gruntach, zniesienie obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (dobrowolny ekoschemat).​
  • GAEC 7: będzie można spełnić tę normę decydując się na rotację lub dywersyfikację upraw, w zależności od warunków,​
  • GAEC 6: Państwa członkowskie będą miały znacznie większą elastyczność w określaniu okresów, które uznają za wrażliwe, oraz praktyk, które umożliwią spełnienie tego wymogu.

Dodatkowo małe gospodarstwa (do 10 ha)  uzyskały zwolnienie z zasad warunkowości. A jak wiemy z ostatnich informacji z MRiRW - gospodarstwa do 5 ha będą mogły skorzystać z płatności dla małych gospodarstw w wysokości 225 euro do 1 ha. Nie będą mogły skorzystać z ekoschematów, ale z płatności ONW czy rolno-środowiskowo-klimatycznych już tak.

image

Płatność dla małych gospodarstw zamiast dopłat i ekoschematów. Kto dostanie 225 euro do 1 ha?

Dalsze zmiany w WPR na korzyść rolników

Według naszego eksperta korzystne dla rolników mogą się okazać także kolejne zmiany, które planuje Komisja Europejska i polski rząd. Chodzi tu m. in. o:

  • Możliwość wprowadzania tymczasowych odstępstwa – niekorzystne warunki pogodowe,
  • Możliwe wyłączenia czasowe w normie GAEC 9,
  • Zwiększenie liczby dozwolonych zmian w PS,
  • Obserwatorium kosztów, przegląd przepisów w zakresie nieuczciwych praktyk handlowych.
Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 22:36