StoryEditor

Wnioski o dopłaty za 2024 rok w ARiMR do 30 czerwca? Dokumenty trafiły do MRiRW

Kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekochematy trwa w ARiMR już od 15 marca br. ustawowy termin zakończenia naboru to 15 maja. W poprzednich latach był wydłużany do 15 czerwca, a rok temu nawet do 30 czerwca. Czy tak będzie w tym roku? Wniosek KRIR w tej sprawie trafił już do MRiRW.
10.04.2024., 15:02h

Rolnicy mają tej wiosny sporo zajęć. Najpierw były liczne i częste protesty w całym kraju, potem ruszyły prace polowe, a ponieważ wegetacja jest przyspieszona nawet o 2-3 tygodnie, więc praca wszystkim wręcz pali się w rękach. Nic więc dziwnego, że wielu rolników najpierw myśli o tym by wykonać wszystkie siewy oraz zabiegi ochrony i nawożenia roślin, a dopiero potem zajmie się wypełnianiem wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy za 2024 rok.

Zobacz także: Jak uzyskać w gospodarstwie maksymalną kwotę dopłat i ekoschematów za 2024 rok? Eksperci radzą

Mało wniosków wpłynęło do ARiMR

Po trwającym blisko miesiąc naborze wniosków w ARiMR widać, że rolnicy mają teraz inne sprawy na głowie niż wnioski obszarowe. Do 9 kwietnia br ARiMR zarejestrowała w swoim systemie zaledwie 95 tys. wniosków o przyznanie dopłat i ekoschematów na 2024 rok. Przypomnijmy, że rok temu wnioski złożyło 1,24 mln rolników. A zatem zaledwie ok. 8 proc. potencjalnych beneficjentów złożyło do tej pory wnioski. Czy pozostali zdążą do 15 maja? Wydaje się to wątpliwe. Przypomnijmy, że doradcy z ODR mają bezpłatnie pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków, ale tak dużej grupy rolników w tak krótkim czasie nie sposób obsłużyć.

KRIR wnioskuje o wydłużenie terminu

Dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych postanowiła zainterweniować w resorcie rolnictwa w tej sprawie i złożyła wniosek o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy za 2024 rok.

- W związku z trwającym naborem wniosków o płatności bezpośrednie i równocześnie zachodzącymi zmianami w systemie dopłat bezpośrednich Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie wystąpił 5 kwietnia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydłużenie podstawowego terminu składania wniosków do 30 czerwca 2024 r. Wszelkie zmiany muszą być poprzedzone zmianami legislacyjnymi. Konieczne jest zapewnienie czasu na przekazanie informacji o zmianach rolnikom. Dlatego też zasadnym jest wydłużenie terminu składania wniosków o płatności bezpośrednie i ogłoszenie tego terminu z wyprzedzeniem, tak by zarówno rolnicy, jak i doradcy mogli racjonalnie rozplanować pracę - argumentuje KRIR w [piśmie do MRiRW.

Jaka będzie decyzja MRiRW w sprawie dopłat?

Jak wiemy w poprzednich latach resort rolnictwa zgadzał się na wnioski kierowane przez rolników i występował do KE z prośbą o zgodę na wydłużenie terminu naboru tych wniosków. W ciągu ostatnich kilku lat termin był wydłużany o miesiąc do 15 czerwca, natomiast rok temu termin przesunięto aż do 30 czerwca.

image

Konkurs! Wygraj bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie

Czy i tym razem nowe kierownictwo MRiRW podejmie taką decyzję? Podczas targów Agrotech 2024 w Kielcach wiceminister rolnictwa Adam Nowak zapytany o możliwość przedłużenia tego terminu odpowiedział, że taka zawsze istnieje. Przypomniał jednak rolnikom, że im później złożone zostaną wnioski o dopłaty, tym później będą rozpatrywane i również termin ich wypłaty może się wydłużyć.

 

Bartłomiej Czekała

Fot: Canva

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 19:39