StoryEditor

Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna stada bydła?

Gospodarz wydzielił część gospodarstwa córce, teraz chciałby przekazać całość stada jako darowiznę. Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna, zarówno dla rolnika, jak i dla córki? Nasz ekspert ds. VAT odpowiada.
17.02.2023., 14:02h

Pytanie czytelnika: Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna, zarówno dla rolnika, jak i dla córki?

Jestem podatnikiem VAT od 2007 roku i prowadzę hodowlę bydła mięsnego. Wydzieliłem część gospodarstwa córce i chciałbym jej przekazać całość stada, ok. 120 szt. jako darowiznę. Jakie będą skutki podatkowe VAT takiej darowizny dla mnie i dla córki?

Odpowiedź eksperta VAT: Przyjmujemy, że Czytelnik w dalszym ciągu chce prowadzić działalność rolniczą, przyjmujemy też, że zostaną też przekazane córce zabudowania niezbędne dla chowu otrzymanego stada.

Przyjmujemy, że Czytelnik w dalszym ciągu chce prowadzić działalność rolniczą, przyjmujemy też, że zostaną też przekazane córce zabudowania niezbędne dla chowu otrzymanego stada. Darowizna stada zwierząt przy założeniu, że zostało zakupione i hodowane w statusie podatnika czynnego na rzecz rodziny, będzie podlegać rygorom art. 7 ust. 2 pkt 2 jako czynność opodatkowana VAT.

Oznacza to, że darczyńca ma obowiązek w momencie darowizny naliczyć i odprowadzić (rozliczyć) podatek należny – praktycznie jak przy sprzedaży. Należy zatem na dzień darowizny ustalić wartość...

Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 12:40