StoryEditor

Tanie kredyty bez zabezpieczenia dla rolników. Czy to recepta na kryzys w rolnictwie?

Sytuacja w polskim rolnictwie z uwagi na wiele czynników gospodarczych i rynkowych jest trudna. Nowym pomysłem wicepremierów: Jacka Sasina i Henryka Kowalczyka jest uruchomienie tanich kredytów dla rolników nawet do 300 tys. zł bez zabezpieczeń, których ma udzielać największy państwowy bank PKO BP. Pomysł jest interesujący, ale jakie są szczegóły i na jaki cel będzie można przeznaczyć pożyczone pieniądze? 
W gmachu Ministerstwa Aktywów Państwowych, obyła się dziś konferencja prasowa ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Wicepremierzy w rządzie Mateusza Morawieckiego zaprezentowali najnowszy pomysł na wsparcie polskich rolników. 

Kredyt dla rolników od Banku PKO BP

- Zasadniczym celem spotkania jest opowiedzenie o nowym dedykowanym polskim rolnikom, polskiej wsi produkcie, który oferowany jest przez Bank PKO BP. Jest to produkt, który ma wesprzeć rolników w rozwoju gospodarstw, w utrzymaniu bezpieczeństwa produkcji rolnej, tak ważnej dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, jak i eksportu - zaczął Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas konferencji podkreślił kontynuowanie polityki, która daje bezpieczeństwo Polakom. Zarówno jeżeli chodzi o kryzys energetyczny, w którym, jak twierdzą zapewnili ciągłość dostaw węgla, czy też jeżeli mowa o Krajowej Grupie Spożywczej.

- Krajowa Grupa Spożywcza dzisiaj jest już faktem, funkcjonuje i ma bardzo pozytywny wpływ na rynek spożywczy i rolny dający rolnikom dużo większą pewność zbycia swoich produktów po godziwych cenach - dodał Sasin.

Konsolidacja państwowych spółek receptą na kryzys w rolnictwie?

- Krajowa Grupa Spożywcza to dopiero początek, ale już odegrała ogromną rolę, jeśli mowa o rynkach zbóż w czasie i po żniwach, Elewarr był tutaj stabilizatorem cen na rynku zbożowym. Musimy pamiętać, że rok 2022 i początek tego roku to jest czas, gdy następują gwałtowne zmiany cenowe - powiedział Henryk Kowalczyk.

Minister pokreślił również, że cały czas musimy pamiętać, że wojna trwa i w dalszym ciągu powoduje olbrzymie perturbacje na rynkach zbóż, nawozów czy surowców energetycznych. Dlatego tak istotne jest, aby to spółki skarbu państwa były stabilizatorem i oparciem dla rolników.

- Dzisiaj mamy okazję spotkać się z jednego powodu, wielu rolników mówiło o potrzebie dobrych linii kredytowych, gwarancji rynkowych, dobrego finansowania rolnictwa. Rolnictwo jest specyficzną dziedziną, to nie jest fabryka gwoździ, że z dnia na dzień można tę produkcję zatrzymać, że to, co wyprodukujemy ma gwarancje sprzedaży. Stąd też wiceprezes prezes Banku PKO BP przedstawi propozycje dla rolników — zapowiadał minister Kowalczyk.

W czasie swojej wypowiedzi szef resortu rolnictwa mówił o istocie i znaczeniu kredytów. Wskazał wielokrotne propozycje rolników, aby stworzono bank rolny, na który niestety potrzeba ogromnego kapitału. Dlatego też współpraca z Bankiem PKO BP, spowoduje utworzenie w tym zakresie segmentu rolnego, aby sektor mógł dalej się rozwijać.


Na jakich warunkach rolnicy mogą otrzymać kredyt z PKO BP?


Do tej pory Bank PKO nie posiadał w swojej ofercie takiej dziedziny jak rolnictwo. Od kilku miesięcy pracowano nad przygotowaniem tego typu produktów finansowych i aktualnie jest w momencie uruchamiania oferty dla rolników.

Oferta dla rolników składać się będzie z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest pożyczka, która nie wymaga zabezpieczeń rzeczowych, do kwoty 300 tys. zł. Marża -  jak podkreślił wiceprezes Banku PKO BP Paweł Gruza - ma być najlepsza na rynku, a sam produkt elastyczny oraz dopasowany do charakterystyki sprzedaży i przychodów poszczególnych sektorów rolnictwa. Będzie także możliwość zaciągania kredytów na wyższą kwotę, ale wówczas wymagane będzie zabezpieczenie.

Zgodnie z deklaracją banku, rolnicy będą mogli układać swój własny harmonogram spłat. Bank nie będzie również wymagał udokumentowania zakupów w postaci przedstawienia faktur VAT.

Konto rolnicze ma być bezpłatne i z dostępem do ARiMR


Więcej szczegółowych informacji podczas tej konferencji nie padło. Uzyskaliśmy je od Banku PKO BP. Bank oferuje rolnikom także konto. Klient, który je otworzy, nie poniesie żadnych kosztów prowadzenia, jak również obsługi karty debetowej przez dwa lata, bez żadnych dodatkowych warunków. Do zarządzania kontem służy zarówno aplikacja IKO jak i serwis internetowy iPKO. Dla posiadaczy tego konta wpłaty gotówki w złotych w oddziałach PKO Banku Polskiego są bezpłatne.

Ciekawostką jest to, że prowadzenie konta rolniczego może być bezpłatne także po dwóch latach. Wystarczy, jeśli na konto będzie wpływać min. 2 tys. zł miesięcznie. Jeżeli ten warunek nie będzie spełniony, to opłata wyniesie 12 zł miesięcznie.

Bank wprowadził także udogodnienie dla klientów, którzy załatwiają swoje sprawy urzędowe w ARiMR. Teraz mogą oni przejść do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR z serwisu iPKO.

Więcej szczegółów ma się pojawić w najbliższych dniach.

AKTUALIZACJA

Ile wynosić będzie marża kredytów dla rolników z Banku PKO BP?

W związku z niewyjaśnioną kwestią marży, która nakładana jest na kredyt - przypomnijmy "Marża -  jak podkreślił wiceprezes Banku PKO BP Paweł Gruza - ma być najlepsza na rynku", zostało wysłane zapytanie bezpośrednio do biura prasowego banku, o wysokość marży dla kredytu w wysokości 300 tys. zł, oraz dla kredytu w wysokości 500 tys. zł. 

Jak wynika z odpowiedzi: Warunki cenowe kredytu ustalane są indywidualnie dla każdego klienta. Na oprocentowanie pożyczki składać się będzie stawka referencyjna WIBOR 3M, a także stała marża banku. Wysokość marży uzależniona będzie od wyniku oceny zdolności kredytowej klienta. 

Fot. Twitter/PKO BP

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 03:06