Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Mateusz Zieliński: Polisa jest niezbędnym narzędziem rolnika w stabilizacji dochodów w gospodarstwie

Partnerem VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu była Grupa PZU. Z jej przedstawicielem, Mateuszem Zielińskim, kierownikiem sieci sprzedaży PZU, rozmawialiśmy o zasadności ubezpieczania upraw, zwierząt i mienia w gospodarstwie rolnym.

Bartłomiej Czekała4 grudnia 2022, 06:00
Hasło tegorocznego Forum to zmiany klimatu, rynki rolne i Zielony Ład. Nas najbardziej interesują zmiany klimatu bo to są rzeczy, które powodują klęski żywiołowe. I tutaj rolnicy mają duży problem. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas Forum pytany o dalszą pomoc suszową Państwa powiedział, że nie ma lepszego sposobu niż zabezpieczenie się w formie wykupienia ubezpieczenia. Państwo takie ubezpieczenia dotuje. Skoro wiadomo, że warto się ubezpieczać, to co można ubezpieczyć i zabezpieczyć jeżeli chodzi o PZU? 

- Przede wszystkim, jeżeli chodzi o ubezpieczenie to uważam, że jest ono takim niezbędnikiem rolnika i stanowi transfer ryzyka związanego z tymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Tych zdarzeń jest coraz więcej i coraz więcej notujemy szkód gradowych, deszczów nawalnych i tych ryzyk, które są krótkotrwałe, nagłe, nieprzewidywalne. Ale oczywiście mierzymy się również z suszą, wiec uważam, że polisa jest niezbędnym narzędziem do tego żeby stabilizować dochód rolnika, żeby w razie czego otrzymać środki na ponowne zasiewy, gdy będą niezbędne i jest to taki element zarządzania ryzykiem w gospodarstwie. A od czego my ubezpieczamy? Oczywiście promujemy swoje pakiety, czyli pakiety pięciu ryzyk. Do 30 listopada możemy skorzystać z warunków dotowanych ubezpieczeń, a później tylko wyłącznie 100% płatne od rolnika. Więc namawiam do tego żeby do 30 listopada skorzystać z dotowanych ubezpieczeń uprawowych z 65% dotacji ze Skarbu Państwa - przekonywał Mateusz Zieliński.

Jak dodaje, ubezpieczenie od suszy funkcjonuje na zasadzie pakietów ubezpieczonych jesienią upraw.

- Jest ono stosowane razem z naszymi pakietami. Tutaj akurat jesteśmy zobligowani, żeby skorzystać z pakietów, wtedy możemy sobie tę suszę ubezpieczyć w tej chwili. Myślę, że ważnym elementem jest też to, że sprzedajemy susze bez lustracji dodatkowej, także jesteśmy otwarci na to, żeby rolników ubezpieczać od suszy. To też jest ważny temat, bo w tym roku być może w Polsce susza nie była taka jak w 2018 roku, natomiast z całą pewnością odczuliśmy też jej skutki w całej UE. Szacuje się że susza, jeżeli chodzi Europę, to nie było takiej suszy od pięciuset lat - 47% powierzchni Europy zmagało się z suszą. Uważam, że to jest ryzyko, które nabiera też na znaczeniu bardzo dynamicznie - dodał szef sieci sprzedaży PZU.

Obejrzyj cały wywiad!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)