Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Powstaje Strefa dla Rolnika. Wnioski i usługi będą przez Internet

Resort rolnictwa szykuje rolnikom cyfrową rewolucję. Zamierza bowiem wdrożyć szeroki wachlarz e-usług dla polskich gospodarzy na portalu gov.pl. W jednym miejscu będzie można złożyć elektroniczne wnioski m.in. o zwrot akcyzy czy o dopłaty do materiału siewnego. Kiedy ruszy taka usługa?

Kamila Szałaj20 kwietnia 2021, 17:20
Resort rolnictwa stopniowo wdraża systemy cyfrowego składania wniosków dla rolników. Na pierwszy ogień poszło szacowanie strat suszowych. Teraz na portalu gov.pl ma powstać „Strefa dla Rolnika”, która będzie miejscem załatwiania różnych spraw przez rolników. Z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem rolnik będzie mógł załatwić sprawę urzędową, dotyczącą m.in.: wniosku o zwrot podatku akcyzowego, wniosku o przyznanie dopłaty do materiału siewnego, rolniczego handlu detalicznego, systemu obsługi producentów ekologicznych, modyfikacji e-recepty na potrzeby leczenia zwierząt (e-recepty wydawane przez lekarzy weterynarii), czy paszportyzacji polskiej żywności.

Serwis będzie obsługiwany przez Profil Zaufany. Kiedy dokładnie powstanie? Resort rolnictwa informuje, że na razie w tej sprawie podpisywane jest wielostronne porozumienie (m.in. KPRM, MRiRW, ARiMR), w ramach którego opracowana zostanie docelowa koncepcja funkcjonalna (zakres usług) jak i architektoniczna "Strefy dla Rolnika" (czy też Jednego Okienka – obecnie te dwie nazwy są używane wymiennie). 

- W ramach realizacji tego porozumienia, zbudowana będzie w ciągu 1 – 1,5 lat pierwsza grupa usług, która będzie stanowić pilotowe wdrożenie koncepcji jednego okienka – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Anna Gembicka w odpowiedzi na interpelację posłów Jarosława Sachajki i Pawła Szramki.

E-wnioski o zwrot akcyzy już od 2022 r.


Gembicka zapewniła jednak, że wprowadzenie e-wniosku o zwrot podatku akcyzowego planowane jest od 2022 roku. 

- Warunkiem niezbędnym do uruchomienia e-wniosku jest utworzenie przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w Centralnym Rejestrze Faktur (CRF) funkcjonalności umożliwiającej dostęp do e-faktur VAT producentom rolnym, którzy będą mogli je załączać do e-wniosku o zwrot podatku akcyzowego – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

Nie wiadomo natomiast, kiedy będzie można elektronicznie wypełnić i wysłać dokumenty o dopłaty do materiału siewnego. 

- Ze względu na zakres niezbędnych prac legislacyjnych i organizacyjnych nie jest możliwe, aby te zmiany weszły w życie w 2021 roku – zaznaczyła Gembicka.

Wyjaśniła posłom, że resort rolnictwa planuje przeznaczyć na ten cel 20 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy.  

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)