StoryEditor

Powstaje Strefa dla Rolnika. Wnioski i usługi będą przez Internet

Resort rolnictwa szykuje rolnikom cyfrową rewolucję. Zamierza bowiem wdrożyć szeroki wachlarz e-usług dla polskich gospodarzy na portalu gov.pl. W jednym miejscu będzie można złożyć elektroniczne wnioski m.in. o zwrot akcyzy czy o dopłaty do materiału siewnego. Kiedy ruszy taka usługa?
20.04.2021., 17:04h
Resort rolnictwa stopniowo wdraża systemy cyfrowego składania wniosków dla rolników. Na pierwszy ogień poszło szacowanie strat suszowych. Teraz na portalu gov.pl ma powstać „Strefa dla Rolnika”, która będzie miejscem załatwiania różnych spraw przez rolników. Z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem rolnik będzie mógł załatwić sprawę urzędową, dotyczącą m.in.: wniosku o zwrot podatku akcyzowego, wniosku o przyznanie dopłaty do materiału siewnego, rolniczego handlu detalicznego, systemu obsługi producentów ekologicznych, modyfikacji e-recepty na potrzeby leczenia zwierząt (e-recepty wydawane przez lekarzy weterynarii), czy paszportyzacji polskiej żywności.

Serwis będzie obsługiwany przez Profil Zaufany. Kiedy dokładnie powstanie? Resort rolnictwa informuje, że na razie w tej sprawie podpisywane jest wielostronne porozumienie (m.in. KPRM, MRiRW, ARiMR), w ramach którego opracowana zostanie docelowa koncepcja funkcjonalna (zakres usług) jak i architektoniczna "Strefy dla Rolnika" (czy też Jednego Okienka – obecnie te dwie nazwy są używane wymiennie). 

- W ramach realizacji tego porozumienia, zbudowana będzie w ciągu 1 – 1,5 lat pierwsza grupa usług, która będzie stanowić pilotowe wdrożenie koncepcji jednego okienka – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Anna Gembicka w odpowiedzi na interpelację posłów Jarosława Sachajki i Pawła Szramki.

E-wnioski o zwrot akcyzy już od 2022 r.


Gembicka zapewniła jednak, że wprowadzenie e-wniosku o zwrot podatku akcyzowego planowane jest od 2022 roku. 

- Warunkiem niezbędnym do uruchomienia e-wniosku jest utworzenie przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w Centralnym Rejestrze Faktur (CRF) funkcjonalności umożliwiającej dostęp do e-faktur VAT producentom rolnym, którzy będą mogli je załączać do e-wniosku o zwrot podatku akcyzowego – wyjaśnia wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.

Nie wiadomo natomiast, kiedy będzie można elektronicznie wypełnić i wysłać dokumenty o dopłaty do materiału siewnego. 

- Ze względu na zakres niezbędnych prac legislacyjnych i organizacyjnych nie jest możliwe, aby te zmiany weszły w życie w 2021 roku – zaznaczyła Gembicka.

Wyjaśniła posłom, że resort rolnictwa planuje przeznaczyć na ten cel 20 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy.  

Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 16:27