StoryEditor

Rozwój Małych Gospodarstw 2024 – nabór startuje już 25 lipca!

Małe gospodarstwa potrzebują innowacyjnych rozwiązań i wsparcia w rozwoju. W tym zakresie można ubiegać się o wsparcie z PS WPR 2023-2027.
14.07.2024., 09:00h

Już 25 lipca rozpoczyna się nowy nabór wniosków o dofinansowanie na "Rozwój małych gospodarstw", który potrwa do 22 sierpnia br.

Ile wynosi pomoc dla małych gospodarstw?

Pomoc przyznaje się w formie płatności ryczałtowej w kwocie 120 tys. zł. W bieżącym naborze nie mamy wyszczególnienia na dwie kwoty pomocy tak jak w naborze poprzednim. Pomoc będzie wypłacana beneficjentowi w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty (96 tys. zł) oraz druga rata w wysokości 20% (24 tys. zł)

Do kogo jest skierowany program i jakie kryteria trzeba spełnić?

Program Rozwój małych gospodarstw jest skierowany do rolników, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa. Dodatkowo rolnik musi spełnić kilka kryteriów: posiadać gospodarstwo o powierzchni nie większej niż 300 ha, którego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie przekracza 25 tys. euro, zajmować się produkcją ekologiczną lub produkcją ekologiczną i przygotowaniem do sprzedaży wytworzonych produktów lub rozpoczynają działalność w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkiego łańcucha dostaw, uzyskać przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł z ostatnich miesięcy oraz nie prowadzić działalności wyłącznie w celach naukowo–badawczych.

Co można zakupić w ramach programu?

Pomoc przyznaje się na operację zapewniającą zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa w wyniku jego restrukturyzacji w obszarze produkcji ekologicznej lub produkcji ekologicznej i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie metodami ekologicznymi lub rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności (tylko produktów rolnych) na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw (KŁD), w tym rolniczy handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie.

Wspierane są inwestycje budowlane, wyposażenie budynków lub budowli, zakup nowych maszyn, urządzeń i sprzętu, w tym sprzętu komputerowego oraz zakup wartości niematerialnych i prawnych służących do prowadzenia produkcji rolnej, w tym ekologicznej, i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie lub rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach (KŁD)

W ramach programu nie można zakupić natomiast między innymi ziemi, zwierząt, plantacji wieloletnich, środków do produkcji oraz używanych maszyn. Istotną informacją jest również to, że podatek od wartości dodanej VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego.

Kryteria dostępu oraz wymagania do spełnienia

Pomoc przyznaje się na operację, w wyniku realizacji której nastąpi wzrost wartości sprzedaży brutto produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, co najmniej o 30% w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie pomocy.

Co jest punktowane we wnioksu do ARiMR?

Aby jednak móc złożyć wniosek o przyznanie pomocy, rolnik musi w pierwszej kolejności rolnik spełnić kryteria rozstrzygające i uzyskać minimalną liczbę punktów. Aby wniosek został rozpatrzony, wnioskodawca musi uzyskać minimum 3 punkty. Punkty przyznaje się w ramach 4 kryteriów:

1.Za uczestnictwo lub planowane uczestnictwo systemach jakości:

a) w unijnym systemie jakości:

  • rolnictwo ekologiczne – 4 punkty,
  • innym niż rolnictwo ekologiczne, wymienionym w ust. 2 – 2 punkty;

b) w krajowym systemie jakości – 1 punkt,

2. Za udział w zorganizowanych formach współpracy – 3 punkty.

Jeżeli wnioskodawca bierze udział lub planuje wziąć udział w zorganizowanych formach współpracy i przedmiot operacji ma związek z zakresem działalności będącej przedmiotem współpracy, przyznaje się 3 punkty

3. Za ONW - Powierzchnia użytków rolnych na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami – 2 punkty.

Jeżeli co najmniej 50% powierzchni UR wchodzących w skład gospodarstwa w roku wyjściowym znajduje się na ONW typ górski lub ONW typ specyficzny strefa II (w których co najmniej 50% powierzchni UR znajduje się powyżej 350 m n.p.m.), przyznaje się 2 punkty

4. Szkolenia – 2 punkty

Jeżeli wnioskodawca wziął udział lub planuje wziąć udział w szkoleniu związanym z zakresem operacji przewidzianym w biznesplanie, przyznaje się 2 punkty.

Jak złożyć wniosek o wsparcie dla małych gospodarstw?

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w terminie od dnia 25 lipca 2024 r. do dnia 22 sierpnia 2024 r., wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE). Małe gospodarstwa rolne to nie tylko ważny element krajobrazu wiejskiego, ale również kluczowy czynnik zachowania bioróżnorodności, tradycji rolniczych oraz wsparcia lokalnych społeczności. Dlatego warto zastanowić się nad przystąpieniem do programu.

Agata Stachowiak

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. wrzesień 2024 06:44