Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Stany Zjednoczone pomogą Ukrainie z eksportem zboża przez Rumunię i Słowację

Obrazek

Stany Zjednoczone za pośrednictwem Agencji USDA ogłosiły trzy nowe partnerstwa w celu wsparcia ukraińskiego sektora rolnego i pomocy w eksporcie ukraińskiego zboża przez Rumunię i Słowację.

Tomasz Czubiński10 marca 2023, 13:55

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa USDA podpisało umowy partnerskie z Grain Alliance, Kernel oraz Nibulonem, które mają zwiększyć zdolności transportowe Ukrainy o ponad 3 miliony ton rocznie. Wspólnie z ukraińskimi partnerami USDA zainwestują 44 miliony dolarów w wsparcie rozbudowy obiektów magazynowych i infrastruktury w sektorze rolnym Ukrainy.

Nowe inwestycje, które Amerykanie i ich partnerzy ogłosili w tym tygodniu, będą ukierunkowane na kilka terminali – Izmaił i Reni, oba nad Dunajem na granicy z Rumunią, oraz Czorna nad Cisą przy granicy ze Słowacją. Właśnie tam spodziewany jest wzrost eksportu zboża. Operacje obejmą budowę nabrzeży, w których zboże ładowane będzie na statki.

Porozumienie zbożowe, zawarte za pośrednictwem ONZ i Turcji, zostanie przedłużone w marcu o kolejne trzy miesiące. Strona ukraińska oświadczyła, że będzie zabiegać o przedłużenie o rok, aby umożliwić lepsze planowanie na przyszłość, a także chciałaby włączyć port w Mikołajowie do systemu wywożenia zboża. Rosja, która samowolnie zablokowała Morze Czarne dla dostaw ukraińskiego zboża dała jednak jasno do zrozumienia, że nie jest zadowolona z niektórych aspektów porozumienia.

Usprawnienie dostaw zboża przez Słowację i Rumunię powinno odciążyć dostawy drogą lądową przez Polskę, które wywołują niezadowolenie wśród polskich rolników.

Marek SztejerPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)