StoryEditor

Usługi między ojcem – rolnikiem ryczałtowym a synem – płatnikiem VAT

Jak prawidłowo rozliczać podatki w gospodarstwie prowadzonym przez ojca, rolnika ryczałtowego i syna, płatnika VAT? Kiedy należy założyć kasę fiskalną i od jakiej kwoty płacić przelewem? Odpowiada ekspert VAT.
02.03.2023., 12:03h

Jak rozliczać podatki pod jednym adresem?

Gospodarujemy na 2 gospodarstwach z synem pod jednym adresem i jestem rolnikiem ryczałtowym. Równocześnie syn jest vatowcem, prowadzi działalność w zakresie usług rolniczych i wykonuje niektóre prace w gospodarstwie ojca, a ojciec wykonuje czynności zbioru u syna. Jak powinny wyglądać prawidłowo rozliczenia podatkowe, czy ojciec musi zakładać działalność gospodarczą, kiedy w takich przypadkach należy założyć kasę fiskalną, od jakiej kwoty należy płacić przelewem?

Zbigniew S. (woj. lubelskie)

Na co zwrócić uwagę rozliczając usługi między ojcem i synem?

Jest to problem dotyczący skutków podatkowych wzajemnych usług w obrębie tzw. I grupy podatkowej. Należy tu rozważyć następujące aspekty:

  • VAT – syn przedsiębiorca, wykonując usługę ojcu, wykonuje ją odrębnemu podmiotowi prawnemu i powinien wystawić ojcu paragon fiskalny lub fakturę VAT ze stawką 8% na usługi rolnicze. Jeśli nie wystawi paragonu lub faktury, musi w trybie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, sam się jednostronnie opodatkować stawką 8% i odprowadzić (rozliczyć) VAT należny. Ponieważ ustawa VAT nie uwzględnia pokrewieństwa stron, mają tu za...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 20:09