StoryEditor

VAT od remontu auta po wypadku, czy można go odliczyć?

Nasz czytelnik użytkuje w gospodarstwie samochód osobowy w systemie mieszanym. Niedawno miał wypadek drogowy, nie ze swojej winy. Koszt naprawy poniesie sprawca, a faktura ma być wystawiona na poszkodowanego rolnika. Czy w takim przypadku będzie mógł odliczyć VAT?
10.05.2023., 12:05h

Pytanie Czytelnika: VAT od remontu auta po wypadku, czy można go odliczyć?

Użytkuję w gospodarstwie samochód osobowy w systemie mieszanym 50/50. Auto kupiłem nowe, z odliczeniem połowy VAT. Niedawno miałem wypadek drogowy bez mojej winy. Koszt remontu wyniesie ok. 50 tys. zł. Koszt naprawy netto poniesie ubezpieczyciel sprawcy, który zlecił naprawę warsztatowi i wystawi mi fakturę VAT. Czy to jest prawidłowe? Czy będę mógł odliczyć VAT?

Odpowiedź Eksperta: Co do zasady konstrukcja ubezpieczenia komunikacyjnego OC przewiduje pełne pokrycie kosztów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem naprawy.

Co do zasady konstrukcja ubezpieczenia komunikacyjnego OC przewiduje pełne pokrycie kosztów. W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z bezgotówkowym rozliczeniem naprawy. Gdyby Czytelnik miał samochód w użytku osobistym, koszty naprawy brutto byłyby pokryte w całości przez ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy poszkodowanym jest podatnik czynnym VAT, a samochód jest częściowo wykorzystywany do celów sprzedaży opodatkowanej w układzie 50/50, odliczenie VAT naliczonego z faktury za naprawę przysługuje w tej samej proporcji. Zatem wa...
Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 08:07