StoryEditor

Przekazanie ziemi - Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Nasz Czytelnik jest podatnikiem VAT, który prowadzi ok. 60-ha gospodarstwo. Planuje w najbliższym czasie przejść na emeryturę KRUS i przekazać córce całą ziemię, a następnie dalej na niej gospodarować. Czy w takim przypadku będzie musiał wyrejestrować się z VAT?
02.05.2023., 09:05h

Pytanie Czytelnika: Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Jestem podatnikiem VAT i mam 66 lat. Prowadzę gospodarstwo ok. 60-ha. Chcę przejść na emeryturę KRUS i przekazać córce, która żyje w mieście całą ziemię, a następnie dalej gospodarować. Czy będę musiał wyrejestrować się z VAT?

Odpowiedź eksperta: Z braku informacji szczegółowych należy przyjąć, że Czytelnik chce pozostawić sobie budynki i budowle oraz sprzęt rolniczy i nadal pozostawać podatnikiem czynnym.

Z braku informacji szczegółowych należy przyjąć, że Czytelnik chce pozostawić sobie budynki i budowle oraz sprzęt rolniczy i nadal pozostawać podatnikiem czynnym. Formalnie należałoby zawrzeć z córką umowę użyczenia lub dzierżawy gruntów, co jednak nie będzie miało bezpośredniego znaczenia z punktu widzenia VAT, ponieważ dzierżawa gruntów rolnych jest przedmiotowo zwolniona z VAT, ale ułatwi ewentualne przyszłe wyjaśnienia w razie kontroli US, np. zużycia środków produkcji. Ponieważ Czytelnik nadal będzie prowadził sprzedaż opodatkowaną, formalne zbycie gruntów rolnych nie będzie mi...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 15:59