StoryEditor

Zasady, rozsądek i dialog. Wywiad z nowym ministrem rolnictwa dr.Czesławem Siekierskim [VIDEO]

Z dr. Czesławem Siekierskim – nowym ministrem rolnictwa rozmawiamy dzień po zaprzysiężeniu o najważniejszych sprawach dla polskiego rolnictwa. Jesteś naszym Prenumeratorem lub Subskrybentem? Zaloguj się by obejrzeć cały wywiad!
17.12.2023., 20:45h

Karol Bujoczek: Panie ministrze, proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia, by misja powierzona przez premiera służyła dobru rolnictwa i dobru polskiej wsi.

Dr Czesław Siekierski: Dziękuję za gratulacje. Życzenia dobre i potrzebne, bo wyzwania trudne. Mamy bardzo niesprzyjający okres, jeśli chodzi o uwarunkowania zewnętrzne na rynku europejskim, ale najbardziej w Polsce. W wyniku napaści Rosji na Ukrainę Unia zliberalizowała handel i otworzyła rynek europejski na towary z Ukrainy. Właściwie Ukraina jest w Unii, ale nie pod względem wypełniania wymogów, standardów i restrykcyjnych jakościowych zasad, które obowiązują na rynku UE. Rolnicy europejscy wypełniając te standardy i ponosząc większe nakłady, nie są konkurencyjni w stosunku do towarów z Ukrainy. Do tego dochodzi ogromna skala produkcji i bardzo dobre gleby.

My w Polsce jako pierwsi przyjęliśmy tę falę napływu ziarna z Ukrainy. Mamy zewnętrzną granicę UE, ale mamy granicę Polski, gdzie to nasze służby celne i sanitarne kontrolują, co wpływa do kraju. Co należało zrobić, by to ograniczyć, bo skala wwozu była ogromna i niekontrolowana?

To prawda, granica Po...

Pozostało 94% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 03:50