StoryEditor

Kto pomoże Czesławowi Siekierskiemu w resorcie? Nowi wiceministrowie rolnictwa

Pracę Czesława Siekierskiego, nowego ministra rolnictwa będzie wspierało czterech wiceministrów rolnictwa. Kto otrzyma powołanie na te stanowiska?
15.12.2023., 18:50h

W resorcie rolnictwa obok Czesława Siekierskiego, jako szefa MRiRW zasiądzie czterech wiceministrów. Tuż po zaprzysiężeniu rządu w Pałacu Prezydenckim Czesław Siekierski złożył złożył do premiera Donalda Tuska cztery wnioski o powołanie wiceministrów. Dotyczą one: Michała Kołodziejczaka (KO), Stefana Krajewskiego (PSL), Adama Nowaka (PSL) i JAcka Czerniaka (Lewica). Chociaż nadal nie mamy oficjalnego potwierdzenia powołania zastepców ministra Siekeirskiego, to jednak pojawiają się oni u jego boku na spotkaniach lub w jego imieniu jadą w teren. 

Adam Nowak był dziś razem z szefem MRiRW na spotkaniu z przedstawicielami ARiMR i KOWR.

Z kolei Michał Kołodziejczak i Stefan Krajewski pojechali do Medyki na spotkanie z protestującymi rolnikami.

Czesław Siekierski - minister rolnictwa

Doktor nauk ekonomiczno-rolniczych, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, autor wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych.

image

Czesław Siekierski, minister rolnictwa

FOTO: Fot. gov.pl

Jako Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA (1993-1998) miał duży wkład w działania zmierzające do przygotowania polskiej wsi i rolnictwa do integracji z Unią Europejską. W latach 1997-2004 poseł na Sejm RP.

Pełnił m.in. funkcje:

Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (2001-2003);

Pełnomocnika Rządu do Przygotowania Polskiego rolnictwa do Integracji z Unią Europejską.

Poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2019. Przewodniczący (2014-2019) Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, wcześniej Wiceprzewodniczący tej Komisji (2009-2014).

Poseł na Sejm RP IX kadencji; Członek Komisji Finansów Publicznych i Komisji Spraw Zagranicznych.

Poseł na Sejm RP obecnej X kadencji.

Twórca i szef think tanku PSL - Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja.

Przewodniczący Zespołu Doradców NKW PSL.

Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL.

Urodzony we wsi Pieczonogi, gmina Oleśnica, woj. świętokrzyskie. Żonaty, córka, troje wnucząt.

Pochodzi z rodziny o tradycjach patriotycznych, syn działacza ZMW Wici, żołnierza Batalionów Chłopskich, aktywnego w strukturach ruchu ludowego, w spółdzielczości i w samorządzie.

Stefan Krajewski

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zakresu wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. 

image

Stefan Krajewski, PSL, wiceminister rolnictwa

FOTO: Fot. Kolasińska

Pracował w ARiMR  od 2004 w biurze powiatowym w Zambrowie, którym kierował w latach 2008–2011. Następnie do 2015 zajmował stanowisko dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Został przewodniczącym wojewódzkich struktur Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników.

Działacz PSL, był również radnym powiatu zambrowskiego. Funkcję tę pełnił do 2014, później został radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego. 9 listopada 2015 został członkiem zarządu województwa podlaskiego. Stanowisko to zajmował do 11 grudnia 2018.  W październiku 2016 wybrany na prezesa PSL w województwie podlaskim. 

Był posłem na Sejm z ramienia PSL. W wyborach w 2023 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia koalicji Trzecia Droga (zdobywając 9803 głosy). 

Michał Kołodziejczak

Michał Kołodziejczak to lider AgroUnii, który do wyborów startował z list Koalicji Obywatelskiej. 

Urodził się 14 września 1988 w Sieradzu. To rolnik, polityk, założyciel i prezes ruchu społeczno politycznego Agrounia, poseł na Sejm X kadencji, od 2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W 2007 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Następnie podjął pracę w gospodarstwie rolnym. 

image

Michał Kołodziejczak, Sejm RP

FOTO: Fot. FB Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

W 2014 r. z ramienia PiS uzyskał mandat radnego miasta i gminy Błaszki. W 2018 powołał stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana, które organizowało protesty środowiska rolniczego przeciwko polityce rządu PiS w sprawie walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń oraz przeciwko niskim cenom skupu warzyw i owoców. Organizował szereg protestów rolniczych. 

W grudniu 2018 zarejestrował fundację Agrounia, a w maju 2021 r. poinformował o utworzeniu partii pod tą samą nazwą. 

Mołdziejczak wystartował w wyborach  z ramienia Koalicji Obywatelskiej i został umieszczony na pierwszym miejscu listy w okręgu konińskiego. Uzyskał mandat poselski, otrzymując 44 062 głosy. Zasiadł w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Adam Nowak 

Adam Paweł Nowak ur. 1990 r. w Pajęcznie – działacz społeczny i młodzieżowy, inżynier bezpieczeństwa pożarowego, strażak ochotnik. 

Absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. Od 2018 r. kieruje działalnością Związku Młodzieży Wiejskiej jako Prezes Zarządu Krajowego, a od czerwca 2021 pełni funkcję Wiceprezydenta Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA), zrzeszającej organizacje rolnicze z krajów Unii Europejskiej. W 2021 r. powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w skład Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego. W 2007 r. wybrany na funkcję Marszałka XIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, obradującego pod hasłem „Moja Ojczyzna wobec procesów globalizacyjnych”.

image

Adam Nowak, wiceminister rolnictwa

FOTO: FB Adam Nowak

Należał do grona założycieli Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, wszedł w skład Komitetu Założycielskiego, a następnie Zarządu Rady. Strażak–ratownik, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Marzęcicach, od 2012 roku nieprzerwanie zasiada w Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a od 2022 r. jest jego Wiceprezesem. Posiada wieloletnie doświadczenie w koordynacji europejskich i krajowych projektów edukacyjnych oraz zawodowych skierowanych do młodzieży z obszarów wiejskich.

Uczestnik programu wymiany międzynarodowej Texas A&M University USA. Ekspert ds. funduszy europejskich: Członek komitetu monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przy Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Zaangażowany w kultywowanie pamięci o  działalności Batalionów Chłopskich, w ramach współpracy z Ogólnopolskim Związkiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego w ostatnich wyborach Adam Nowak ubiegał się o mandat posła w okręgu 11 z piątego miejsca na liście Trzeciej Drogi, zdobył 5 889 głosów, jednak nie wystarczyło to aby dostać się do Sejmu. 

Jacek Czerniak 

Jacek Andrzej Czerniak (ur. 30 sierpnia 1964 w Świdniku) –  polityk, samorządowiec i politolog, od 2007 do 2010 przewodniczący sejmiku lubelskiego, poseł na Sejm VII, IX i X kadencji.

W 1988 ukończył studia na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W latach 90. pracował jako nauczyciel języka angielskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie w szkole podstawowej. Później zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego jako główny specjalista w Departamencie Koordynacji Projektów Unijnych (do 2006) i Departamencie Zdrowia (od 2016) Zasiadał w radach nadzorczych m.in. Lubelskich Fabryk Wag, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Cukrowni Opole.

image

Jacek Czerniak, wiceminister rolnictwa

FOTO: Fot. Sejm

W 1999 wstąpił do SLD. W latach 1999–2003 pełnił funkcję przewodniczącego miejskich struktur tej partii, w latach 2003–2008 był sekretarzem rady wojewódzkiej SLD. W latach 2002–2006 był radnym miasta Lublin, w której zajmował stanowisko przewodniczącego klubu SLD-UP. Był radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego. W 2008 został przewodniczącym rady wojewódzkiej SLD. 

W 2019 z ramienia SLD po raz drugi został wybrany do Sejmu, otrzymał wówczas 17 720 głosów. W Sejmie IX kadencji został członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

W wyborach w 2023 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia powstałej z przekształcenia SLD Nowej Lewicy (z wynikiem 10 910 głosów). Objął funkcję wiceprzewodniczącego Komisji do Spraw Unii Europejskiej. W grudniu otrzymał powołanie na stanowisko wiceministra rolnictwa. 

Przypomnijmy, że gabinecie ministra Telusa było aż sześciu wiceministrów, a w dwutygodniowym rządzie minister Anny Gembickiej najpierw czterech, a po rezygnacji Rafała Romanowskiego – trzech zastępców.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 11:08