StoryEditor

Zrównoważone rolnictwo w praktyce – jak to się robi nad Elbą?

70 euro do hektara to dodatkowa dopłata dla gospodarstw uczestniczących w programach ochrony ptactwa i środowiska naturalnego. W zgodzie z naturą – taka dewiza przyświeca gospodarstwu Centrum Szkoleniowo-Testowego z Köllitsch w Niemczech.
15.06.2018., 15:06h
W trakcie wyjazdu na Feldtage (11-13.06) razem z grupą naszych Czytelników odwiedziliśmy Centrum Szkoleniowo-Testowe w Köllitsch. Jest ono częścią Saksońskiego Urzędu Środowiska Rolnictwa i Geologii. Przede wszystkim przeprowadza się tu szkolenia w zawodzie rolnik (specjalność agroturystyka, zootechnik i rolnik) dla uczniów, młodych adeptów rolnictwa z Saksonii i południowej części Brandenburgii. Rocznie kształci się tutaj 210 uczniów.  Ponadto odbywają się tutaj kursy doszkalające dla aktywnych rolników i doradców, a także testy i doświadczenia. Ich celem oprócz podnoszenia kwalifikacji jest także promowanie rolnictwa zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska w połączeniu z realizacją agroekologicznej koncepcji krajobrazu. Oprócz szkoleń pracownicy Centrum prowadzą badania nad nowymi technologiami uprawy i hodowli zwierząt, co żywo zainteresowało naszych rolników. 


Jednostka położona jest nad rzeką Elbą, 70 km na wschód od Lipska. – Stąpa się tu po żyznych glebach. Niestety ze względu na wysoką zawartość gliny (15-30%) i występujące w tym regionie letnie susze, pola wymagają wydajnej i szybkiej uprawy – to tzw. gleby minutowe – m...
Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. październik 2024 00:37