StoryEditor

Na giełdach zboża w dół

Silne osłabienie euro względem dolara spowodowało znaczące przeceny pszenicy na giełdzie spadki pociągnęły za sobą także notowania w Paryżu, jednak słabsze euro ograniczyło spadki.
27.08.2014., 14:08h

W związku z tym na paryskim parkiecie praktycznie po raz pierwszy od ok. dwóch tygodni zagościły spadki. Te – zdaniem specjalistów – mogą w najbliższym czasie zadomowić się na giełdach. Coraz bliżej są bowiem zbiory kukurydzy które w skali świata mają być rekordowe.

Ponadto po raz kolejny podniesiono szacunki produkcji zbożowej w rejonie Morza Czarnego, do tego mimo konfliktu we wschodniej Ukrainie bez zakłóceń przebiega handel ukraińskim i rosyjskim zbożem. W rezultacie w poniedziałek na giełdzie w Paryżu pszenica uplasowała się na poziomie 173,5 euro/t w kontrakcie listopadowym, a w Chicago na powrót spadła poniżej 200$/t (kontrakt wrześniowy).

Natomiast na krajowym rynku dość spokojnie. Kupujący deklarują, że mogą jeszcze czekać z zakupami, natomiast producenci niechętnie sprzedają towar licząc na lepsze ceny. Te są w miarę akceptowalne jedynie w przypadku ziarna konsumpcyjnego, którego w całej europie jest niewiele. jb

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 07:37