StoryEditor

Cisza na rynku zbóż

Ostatni tydzień na krajowym rynku zbóż przebiega dość spokojnie. Ceny nieco spadły, stąd nie ma wielu chętnych do sprzedaży. Jedynie lokalnie podrożało żyto i jęczmień.
17.01.2014., 10:01h

Pszenica zarówno w obrocie krajowym, jak i w portach jest przeciętnie o 20 zł/t tańsza. Ziarno jakościowe można sprzedać po ok. 780 zł/t netto. W przypadku żyta jest to ok. 550-560 zł/t netto, a jęczmienia ok. 700 zł/t. W takiej cenie (brutto) można także sprzedać kukurydzę.


Ten zastój to domena początku roku, ale także wpływ sytuacji na giełdach towarowych. W ostatnich dniach, zarówno w Paryżu, jak i w Chicago, kontrakty na pszenicę taniały. Dopiero 15 stycznia w Chicago zaobserwowano delikatny wzrost na skutek silnego globalnego popytu i wzrostu konkurencyjności ziarna amerykańskiego.


Z kolei – jak informuje Andrzej Bąk z WGT SA – amerykańska kukurydza straciła na wartości pod ciśnieniem sprzedaży ze strony farmerów, którzy skorzystali z 5% wzrostu cen w piątek 11 stycznia. Dodatkowo prognozy produkcji kukurydzy w Chinach są lepsze niż wcześniej przewidywano, stąd obawa o anulowanie wcześniejszych zakupów amerykańskiego ziarna przez ten kraj.  Z drugiej strony upały w Argentynie potęgują obawy o kondycje tamtejszych upraw kukurydzy.


Nerwowości na rynku jest sporo,  stąd ograniczone ruchy cenowe w obu kierunkach. Za kilka tygod...

Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 15:45