StoryEditor

Coraz mniej triazoli - czym pryskać na fuzariozę kłosa?

Wycofanie epoksykonazolu nie ułatwia zwalczania fuzarioz kłosa. Trzeba zatem radzić sobie pozostałymi triazolami.
15.05.2024., 08:00h

Choć z roku na rok wycofuje się w UE kolejne substancje grzybobójcze, to w Polsce rośnie liczba fungicydów. Przykładowo na fuzariozy kłosa pszenicy jest ich obecnie prawie 200, a wśród nich 135 zawierające choćby jedną substancję z grupy triazoli.

image
Pomarańczowy nalot na kłosie to typowy objaw fuzariozy. Jednak nie zawsze musi on wystąpić, aby grzyb wytwarzał szkodliwe mikotoksyny.
FOTO: Tomasz Czubiński

Paradoks? Nie, to reakcja biznesowa – coraz mniej substancji, o coraz dłuższej historii użycia w ochronie roślin, czyli bez ochrony prawnej, spowodowało, że wzrosła ich produkcja (na Dalekim Wschodzie) i łatwiej oraz taniej jest je pozyskiwać przedsiębiorcom, którzy wprowadzają je jako tzw. generyki (lub zamienniki), albo na zasadach handlu równoległego. Wśród dopuszczonych jeszcze do użytku substancji z grupy triazoli, które wykazują najlepsze działanie przeciwko sprawcom fuzarioz kłosa mamy te same, co w Niemczech:

...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. maj 2024 05:04