StoryEditor

Jak zwalczyć miotłę w owsie?

Miotła zbożowa to najpospolitszy chwast jednoliścienny występujący w zbożach. Jej wystąpienie w owsie to duży problem, gdyż w Polsce nie ma żadnego środka zarejestrowanego w tej uprawie do zwalczania miotły.
31.03.2014., 13:03h

Większość środków zwalczających miotłę zbożową zwalcza też owies głuchy. Zwalczenie zatem miotły graminicydami w owsie nie jest możliwe. Z chwastem tym będzie największy problem na stanowiskach, gdzie owies uprawiany jest w systemach uproszczonych, a liczba zabiegów agrotechnicznych jest ograniczona. W sytuacji, gdy owies wysiany został po międzyplonie z gorczycy bez jej przyorania (przykład z praktyki), która była zachwaszczona miotłą zbożową, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie glifosatu jeszcze przed wschodami owsa. Jeśli przegapi się ten moment, to miotły już nie będzie można zwalczyć.

W Niemczech do zwalczania miotły w owsie zarejestrowany jest preparat Lexus zawierający flupyrsulfuron. Substancja ta nie jest jednak zarejestrowana w Polsce i z racji małego areału owsa raczej nie należy się jej spodziewać.
jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 15:25