StoryEditor

Jaki jest stan plantacji pszenicy po zimie?

Wiosna dopiero się zaczyna, wegetacja ozimin również, dlatego rolnicy uważnie obserwują plantacje, aby sprawdzić, jakie zagrożenia wystąpią w najbliższym czasie. Odwiedziliśmy z kamerą warsztaty polowe Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach na Opolszczyźnie
22.03.2019., 16:03h
W tym tygodniu pracownicy Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach zaprosili ekspertów i okolicznych rolników na poletka, aby wspólnie ocenić kondycję roślin czy występowanie agrofagów w uprawach ozimych, wymienić się doświadczeniami i sformułować zalecenia w zakresie nawożenia i ochrony upraw.

– Na polach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach prowadzimy warsztaty polowe z zakresu oceny stanu plantacji pszenicy i rzepaku po zimie. Zebrało się tu kilku rolników z najbliższej okolicy i wspólnie dokonujemy przeglądu naszych plantacji – Krzysztof Gawęcki, dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach.

Jego zdaniem obecnie nie widać większych zagrożeń dla upraw pszenicy. Stan plantacji po zimie jest zadowalający, a obsada wynosi ok. 200 szt. na 1 m2 i jest bliska temu co zakładaliśmy.

– Obsada wynosi pomiędzy  210 do 190 roślin na 1 m2 i przy zaawansowaniu 3,4 i 5 rozkrzewień można powiedzieć, że to wystarczy. Nie ma potrzeby rozkrzewiania. Mamy ok. 600 kłosów na 1 m2, a to w zupełności wystarczy – dodał  Robert Strycharz z firmy Syngenta Polska.


Czym pryskać pszenicę na chwasty, choroby i szkodniki? Zobacz bazę środków ochrony roślin!

Zobacz cały reportaż!


Tekst i foto. Mariusz Drożdż
Arkadiusz Adamski
Autor Artykułu:Arkadiusz Adamski
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:14