StoryEditor

Zboże w kraju drożeje!

Mała podaż ziarna konsumpcyjnego dobrej jakości – tak najczęściej tłumaczą dziś podwyżki w cennikach przedstawiciele podmiotów skupujących zboża w kraju. Zboża drgnęły w górę, ale czy na dłuższą metę? To pokażą najbliższe dni.
30.07.2014., 15:07h

Pogoda nadal kaprysi. Burze i deszcze występują z różną częstotliwością na obszarze całej Polski, utrudniając sprawny zbiór zbóż. Trudno jeszcze mówić o wyścigu z czasem, ale w wielu gospodarstwach robi się nerwowo. Każdy ulewny deszcz obniża parametry ziarna – zwłaszcza konsumpcyjnego – a to odbija się na kieszeni.

W punktach skupu pogłębiły się różnice w cenach ziarna konsumpcyjnego i paszowego. Tego drugiego jest sporo, stąd średnia cena na poziomie 570 zł netto/t. Ale o ziarno o parametrach konsumpcyjnych coraz trudniej. Lokalnie podmioty skupujące płacą za pszenicę konsumpcyjną nawet 690 zł netto!

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku żyta konsumpcyjnego i paszowego. O to pierwsze ziarno biją się młyny, które są gotowe zapłacić za tonę tego surowca nawet 540 zł netto/t. O niewielkich zmianach w cennikach nie można za to mówić w przypadku jęczmienia i pszenżyta.

Co ta sytuacja oznacza – trudno powiedzieć. W zależności od pogody cenniki skupu pójdą w górę lub w dół. Najbliższe dwa dni w kraju upłyną pod znakiem kolejnych opadów deszczu, które zbliżają się do Polski z zachodu. Kolejny przestój w pracach żniwnych może oznaczać kolejne podwyżki cen skupu zbóż w tym tygodniu. bcz

Żniwne pogotowie cenowe "top agrar Polska" - sprawdź aktualne ceny skupu zbóż!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 08:06