StoryEditor

Na zboża jare przyszedł już czas

Pogoda nieubłaganie wymusza na rolnikach przyspieszenie wejścia w pole. Nie tylko z powodu sprzyjającej pogody, ale także z niedostatku wody w glebie.
04.03.2014., 11:03h

Początek sezonu prac polowych w tym roku rozpoczął się 2–3 tygodnie wcześniej. Głównym powodem jest po prostu możliwość wjazdu w pole. W niektórych regionach kraju, gdzie śniegu było więcej (np. Lubelszczyzna) zapasy wody są wyższa. Natomiast w woj. wielkopolskim przez dwa pierwsze miesiące tego roku spadł śnieg, który w przeliczeniu dał 11 mm opadu. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza że prognozy pogody nie są łaskawe i nie przewidują opadów deszczu w najbliższych tygodniach. Aby zapobiec parowaniu wody z pól przeznaczonych pod uprawy jare zaleca się ich włókowanie lub lekkie bronowanie.
Przyspieszeniu ulega zatem termin siewu zbóż jarych. W takich warunkach nie można wręcz z nim zwlekać. Najważniejsze jest zabezpieczenie szybkich i wyrównanych wschodów i „złapanie” wilgoci pozimowej. Jeśli rośliny dobrze wystartują, na co wpływać będzie także pogoda, to mają one spore szansa na przetrwanie okresu bezdeszczowego.
jd

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:03