StoryEditor

Na giełdach w górę, w kraju w dół

Ceny zbóż na europejskich i światowych giełdach najpierw pięły się w górę. W Polsce natomiast od kilkunastu dni widać tylko spadki. Jest to efekt zwiększonej podaży ziarna oraz małego eksportu, a z drugiej strony wzmożonego importu kukurydzy z Ukrainy i jęczmienia z Niemiec.
28.02.2014., 11:02h

Zdaniem specjalistów, wzrost cen ziarna na giełdach światowych to efekt obaw o stan ozimin w USA. Jednak dane o dobrych prognozach zbiorów zbóż u innych kluczowych producentów zatrzymały wzrosty. Zdaniem analityków Rabobanku, w nowym sezonie (który zacznie się 1 lipca br.) na świecie zanotujemy dobre zbiory, które pozwolą na wzrost globalnych zapasów zbóż o 20 mln t. W końcu br. ceny wrócą do poziomu z przełomu 2013 i 2014 r, a więc do poziomu minimów wieloletnich.
W kraju natomiast spadki cen to także efekt obaw o mniejsze zainteresowanie zakupem ziarna paszowego ze strony producentów trzody, którzy borykają się z katastrofalną sytuacją cenową po stwierdzeniu w Polsce obecności wirusa ASF.

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:29