StoryEditor

Odmiany owsa z LOZ sypią lepiej

Poprawny dobór odmiany, w tym owsa jarego, to beznakładowy czynnik warunkujący powodzenie uprawy, co ważne – zależny od producenta. Warto skorzystać z tej możliwości, bo pogoda jej nie daje.
22.02.2021., 12:02h
Pomocą przy wyborze właściwej odmian owsa służą „Listy zalecanych do uprawy odmian na obszarze województw”, na których znajdują się odmiany najlepiej plonujące w danym województwie (patrz mapa). W 2021 roku na LOZ owsa znajdują się 23 odmiany. Najczęściej rekomendowanymi do uprawy są odmiany: Kozak, zalecana w 12 województwach, Bingo – w 11 i Agent – w 10. Informacje te nie oznaczają jednak, że nie można z powodzeniem uprawiać innych odmian owsa w pozostałych częściach kraju. Każdy sezon wegetacyjny ma bowiem swoje preferencje, w dużym stopniu zależne od przebiegu pogody.

Najlepszy VI rejon
Dla gospodarstw uprawiających owies cenną informacja jest także plonowanie jego odmian w poszczególnych rejonach kraju. Są to wyniki inne niż średnie krajowe, co wynika chociażby ze zmienności glebowej i pogodowej. W 2020 r. w grupie odmian owsa zwyczajnego najwyższe plony odnotowano dla rejonu VI (ok. 70 dt/ha) oraz II (69,5 dt/ha), natomiast najniższe dla I (48,7 dt/ha) i III (51,3 dt/ha; patrz tab. 3.). Różnica między najwyżej i najniżej plonującą odmianą wynosi niemal 15 dt/ha (rejon VI).

Pełną tabelę z wynikami plonowania odmian owsa w rejonach oraz mapę z „Listami odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach” znajdziesz w wydaniu 3/2021 „top agrar Polska”, na str. 101.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 22:33