StoryEditor

Plonowanie jęczmienia ozimego w rejonach

Przed wyborem odmiany do siewu warto skorzystać z informacji oferowanych przez porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe (PDO), a zwłaszcza poznać plonowanie odmian w poszczególnych rejonach kraju.
23.05.2022., 13:05h
Chociaż do żniw pozostało jeszcze trochę czasu, decyzja o wyborze odmiany do siewu w konkretnym rejonie kraju powinna być podjęta jak najszybciej, by móc skorzystać z jak najszerszej oferty. Dotyczy to m.in. jęczmienia ozimego, który wśród zbóż ozimych siany jest w pierwszej kolejności. Poza informacjami zawartymi w tzw. LOZ (wojewódzkich listach odmian zalecanych do uprawy), bardzo przydatne okażą się także wyniki plonowania odmian w rejonach, zwykle różniące się istotnie od średnich krajowych.
Plony jęczmienia ozimego w 2021 r. były wysokie. Średni plon ziarna odmian wzorcowych (Jakubus, KWS Morris i Mirabelle) na przeciętnym poziomie agrotechniki przekroczył 89 dt/ha i był zaledwie o 1 dt niższy niż przed rokiem. Na wysokim poziomie agrotechniki plon wyniósł 102 dt/ha, o przeszło 3 dt/ha mniejszy niż w roku 2020. A jak to wyglądało w rejonach?
 
Plony w rejonach
W roku 2021 na poziomie a1 plony odmian wzorcowych jęczmienia ozimego w poszczególnych rejonach kraju wyniosły od 83,1 dt/ha w rejonie IV (województwa mazowieckie, łódzkie i lubelskie) do 97,4 dt/ha w rejonie II (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie). Na poziomie a2 najwyższe pl...
Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. czerwiec 2024 14:49