StoryEditor

Skracać czy czekać? Nerwy na wodzy!

Każde pole jest inne, podobnie jak inny jest każdy sezon. Oznacza to, że nie możemy każdego roku stosować tego samego schematu regulacji zbóż. Na co zwrócić uwagę w tym roku i jak zaplanować ten zabieg z uwagi na suchy i bardzo chłodny początek wiosny?
29.04.2022., 21:04h

Zboża wysiane w optymalnym terminie weszły w zimę bardzo dobrze rozwinięte, pszenice i pszenżyto wykształciły przynajmniej 3–4 mocne rozkrzewienia, a jęczmienie 6–7. Jednak bardzo chłodna wiosna opóźniła wegetację i rośliny nie miały do 1. dekady kwietnia możliwości na dobre jej rozpocząć. Ocieplenie przyszło dopiero w drugiej dekadzie kwietnia, niestety obciążone ryzykiem przymrozków.

– Na optymalnie wysianych plantacjach pierwszy zabieg skracania w niektórych rejonach może być już za nami, ale na późniejszych wszystko zależało od pogody. Zanim podejmiemy decyzję o zabiegu, pamiętajmy, że regulatory mogą zarówno przyspieszyć, jak i zahamować rozwój roślin. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, aby ich nie stosować bezpośrednio przed lub po przymrozku – przekonuje prof. Schönberger z N.U. Agrar.

CCC i spółka

Syntetyczne regulatory wzrostu można podzielić na dwie grupy:

  • inhibitory syntezy giberelin (CCC, chlorek mepikwatu, trineksapak etylu, proheksadion wapnia, triazole) – stymulują krzewienie zbóż, powodują zahamowanie syntezy giberelin (fitohormonów odpowiedzialnych za wydłużanie tkanek) zwiększając tym samym aktywno...
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 14:06