StoryEditor

Susza na polach – skracać zboża czy nie?

Pogoda nas nie rozpieszcza i przysparza licznych dylematów. Z jednej strony mamy ostatni moment by wykonać zabieg skracania zbóż ozimych. Z drugiej zaś spore niedobory wody w glebie i brak opadów, co grozi kolejną suszą. Co zatem zrobić?
Regulacja wzrostu pszenicy oraz innych zbóż, czyli zabiegi skracania przy użyciu retardantów mają na celu usztywnienie źdźbła, by ostatecznie zapobiegać wyleganiu zbóż. Teoretycznie teraz jest dobry czas, żeby to zrobić, bo wkrótce pszenica ozima zakończy proces krzewienia i przejdzie w kolejną fazę czyli strzelanie w źdźbło. Ale sprawa nie jest taka prosta.

Widmo suszy


W wiosenną wegetację rośliny weszły ze sporymi niedoborami wody w glebie. Po pierwsze dlatego, że zeszłoroczna susza zabrała wilgoć do głębokości nawet 1 m. Po drugie, zima na przeważającej części Polski była bardzo uboga w opady deszczu i śniegu, co nie pozwoliło tych zasobów wodnych uzupełnić. Po trzecie wreszcie – ta wiosna na razie jest bardzo skąpa w opady deszczu. Zarówno marzec jak i kwiecień tylko w niektórych regionach kraju przyniósł obite opady deszczu, które najczęściej były też jednorazowe. To oznacza, że oziminom niebawem może zabraknąć wody do dalszego rozwoju. A w tym przypadku skracanie zbóż może mieć efekt odwrotny od zamierzonego.

Na południu Polski skracają zboża


Odwiedziliśmy z kamerą gospodarstwa w pobliżu polsko-czeskiej grani...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:33