StoryEditor

Zboża: niedobitki zwalcz wiosną

Rejestr środków jest dość obszerny jeśli chodzi o preparaty przeznaczone do wiosennego odchwaszczania zbóż. Popularne mieszaniny fabryczne oferują szerokie spektrum zwalczanych chwastów.
05.02.2020., 12:02h
Podczas wiosennego odchwaszczania ozimin liczy się czas. Chwasty startują z wegetacją bardzo szybko, więc stają się szybko odporne na działanie herbicydów. Warunki jednak nie zawsze pozwalają na wjazd opryskiwaczem w pole, bo dodatkowo przeszkadzać może niska temperatura ograniczająca działanie chwastobójcze poszczególnych substancji.

Pomoże adiuwant

Do herbicydu zawsze warto dodać odpowiedni adiuwant, który poprawi jego działanie. Substancje pomocnicze ułatwiają pokrycie cieczą zwalczanych roślin i wnikanie substancji do komórek. Na rynku są też adiuwanty, które oprócz poprawy retencji herbicydów, wpływają również na odczyn i twardość wody. Warto pamiętać, że parametry te często w dużej mierze warunkują skuteczność preparatów. Etykiety niektórych herbicydów zawierają informacje, z jaką substancją pomocniczą można je łączyć. Warto się do nich stosować, bo to gwarantuje lepsze działanie herbicydu.

Poniżej uzupełnienie tabeli zawierającej zarejestrowane w zbożach herbicydy wiosenneWięcej o odchwaszczaniu zbóż ozimych na wiosnę przeczytasz w najnowszym, lutowym wydaniu „top agrar Polska”.jd, fot. Daleszyński
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:05