StoryEditor

Biegunki u cieląt: Eksperymentalna szczepionka przeciwko kryptosporidiozie dała obiecujące wyniki

  Biegunka u cieląt do 1 miesiąca życia to jedno z najczęstszych schorzeń, które powoduje straty w stadach bydła mlecznego i mięsnego. Profilaktyka to jedno z najskuteczniejszych działań w walce z biegunkami u nowonarodzonych cieląt. 
01.09.2023., 15:09h

Objawy kryptosporydiozy u cieląt 

Kryptosporydioza to choroba spowodowana przez Cryptosporidium parvum, występuje często w połączeniu z biegunkami na tle bakteryjnym i wirusowym. Nieleczona może skończyć się zgonem. Zakażenie następuje po spożyciu sporocyst, które w ciągu 5-14 dni szybko się namnażają. W intensywnej inwazji pasożyta następuje śluzowo-wodnista biegunka, a następnie rzadki żółtozielony kał zawierający krew i włóknik. 
Biegunka powoduje dużą utratę płynów i masy ciała. Zwierzęta są osłabione i leżą na boku. 

- Biegunka neonatalna pozostaje najczęstszą przyczyną upadków cieląt poniżej 1.miesiąca życia, a wywoływana jest przez bakterie, wirusy oraz pierwotniaki. Za istotny czynnik predysponujący uważa się także upośledzenie przenoszenia odporności biernej. Przebieg kliniczny może objawiać się luźnymi stolcami aż do ciężkiego odwodnienia, osłabienia, śpiączki, a ostatecznie upadku cielęcia, czasami nawet przed upływem 12 godzin – podaje firma MSD Animal Health.

Biegunki u cieląt powodują, że młode mają gorsze przyrosty, które bardzo trudno nadrobić w późniejszych etapach chowu. Ponadto krowy, które zachorowały na biegunkę produkują mniej mleka w ciągu pierwszej laktacji (około 350 kg mniej). A cielęta mięsne mogą mieć znacznie niższą wagę odsadzeniową niż te, które nie chorowały na biegunki. Szacuje się, że koszt leczenie biegunki to około 180 zł na cielę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak zwalczyć pasożyty u bydła?

Szczepienia krów przeciwko kryptosporydiozie

Szczepienia przeciwko rotawirusowym biegunkom u cieląt są stosowane na porządku dziennym, jednak biegunki spowodowane kryptosporydiami można było dotychczas jedynie leczyć.

Firma MSD Animal Health opublikowała badania oceniające skuteczność eksperymentalnej szczepionki w ochronie przed Cryptosporidium parvum (C. parvum) u nowonarodzonych cieląt.

W badaniu zdrowe ciężarne jałówki w ostatnim trymestrze ciąży otrzymały eksperymentalną szczepionkę Cryptosporidium. Po urodzeniu od zaszczepionych jałówek pobierano siarę i podawano nowonarodzonym cielętom.

Naukowcy podali siarę do czterech godzin po urodzeniu, a następnie wystawili cielęta na kontakt z oocystami C. parvum aż do czterech godzin później.

Wyniki pokazują, że nowonarodzone cielęta, które otrzymały siarę od jałówek zaszczepionych Cryptosporidium, miały znacznie zmniejszone ryzyko wystąpienia biegunki.

Patogeny biegunki u cieląt: uparte, ale do pokonania!

Biegunki u cieląt powodują równie duże straty u młodych zwierząt jak choroby układu oddechowego. Zapobieganie chorobie to klucz do sukcesu. Wprowadzenie szczepionek byłoby ogromnym ułatwieniem dla hodowców.

- Cryptosporidium parvum to wysoce zakaźny pasożyt odzwierzęcy związany z biegunką noworodków cieląt, główną przyczyną wysokiej zachorowalności i śmiertelności cieląt. Istnieje pilna potrzeba leczenia tej niebezpiecznej infekcji i zapobiegania jej – mówi dr. Geert Vertenten, dyrektor techniczny ds. biologii przeżuwaczy w MSD Animal Health.

Oprac. dkol na podst. msd-animal-health.pl/topagrar.com/Choroby wewnętrzne i chirurgia bydła

Fot. Kolasińska

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 20:34