StoryEditor

Uwaga na stres cieplny! Obniża wydajność, rozród, apetyt i nie tylko

Wydajność mleczna krów w temperaturze otoczenia powyżej 30°C obniża się nawet o 20%. Na co zwrócić uwagę, by zniwelować problem stresu cieplnego?
12.06.2023., 11:06h

Choć początek wiosny był wyjątkowo zimny, wielu synoptyków prognozuje, że już niedługo do naszego kraju zawita dużo słońca. W lipcu i sierpniu br. temperatury mają sięgać 30°C, a nawet 35°C. Prognozy podają, że ma to obejmować nawet regiony północne i północno-wschodnie, gdzie do tej pory temperatury powyżej 30°C występowały najrzadziej. Wszystko to może się sprowadzać do poważnych strat w produkcji mleka. O tym, jak je ograniczyć, dyskutowaliśmy podczas naszego Forum Mleko k. Łomży.

Krowa grzeje jak kaloryfer!

Komfort cieplny dla bydła mieści się w zakresie od –7 do +18°C przy wilgotności względnej od 60 do 80%. Z kolei optymalna temperatura w przypadku krów dojnych to 4–16°. Co ważne, na stres cieplny zdecydowanie mniej tolerancyjne są wysoko wydajne krowy, tj. krowy o wydajności ok. 45 l mleka/dzień mają o 5°C mniejszą tolerancję niż przy wydajności 35 litrów mleka/dzień.

Jak zwraca uwagę wielu autorów, krowę można porównać do grzejącego kaloryfera. O ile człowiek w stanie odpoczynku wydziela ciepło na poziomie 100 W, a więc dla ułatwienia mniej więcej tyle co 1 lampa, krowa przy produkcji 45 litrów mleka/dzień wytwar...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:44