StoryEditor

Grzybica skóry u bydła: jak z nią walczyć?

Duża koncentracja zwierząt pochodzących z różnych gospodarstw, czynniki stresowe i zimowa aura sprzyjają grzybicy skóry u bydła. Jak z nią walczyć? Radzą eksperci.
prof. Krzysztof Rypuła
dr hab. Katarzyna Płoneczka-Janeczko
UP we Wrocławiu
13.02.2024., 10:33h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Grzybica skóry bydła
  • W czasie zimy i w stresie
  • Choroba odzwierzęca
  • Bezpośredni kontakt
  • Na głowie, karku i szyi
  • Uwaga na przewlekłe chore zwierzęta
  • Uwaga na uszkodzenia skóry
  • Leczenie grzybicy
  • Warunki środowiskowe
  • Szczepienia zwierząt

Grzybica skóry bydła

Grzybica skóry lub dermatofitoza jest często występującym problemem zdrowotnym u cieląt ras mlecznych, w tym także wykorzystywanych do opasu (może wystąpić również u zwierząt dorosłych). Ich znaczenie u gatunków wrażliwych jest istotne ze względu na potencjał zoonotyczny, ekonomiczne konsekwencje zakażenia w grupowych systemach utrzymania wielu gatunków zwierząt, zarówno hodowlanych, jak i domowych. Wynika to z faktu, że zarodniki grzybów obecne są na powierzchni skóry zwierząt, które nie wykazują objawów choroby i u ponad 20% klinicznie zdrowych zwierząt w grupach technologicznych, gdzie obecnie są osobniki zakażone bezobjawowo, tzw. zwierzęta nosiciele.

W czasie zimy i w stresie

Najczęstszym grzybem powodującym zakażania u bydła jest Trichophyton verrucosum, rzadziej Trichophyton mentagrophytes. Zakażenia dotyczą najczęściej młodych cieląt w wieku od drugiego miesiąca życia do pierwszego roku życia. Moment wybuchu choroby (poza wiekiem) zbiega się zazwyczaj z różnymi czynnikami wywołującymi stres, tj. grupowanie, zmiana miejsca pobytu oraz zmiana sposobu żywienia. Wynika to z bardzo dużej oporności i długiej przeżywalności grzybów, mimo sanityzacji i dezynfekcji kojców.

Choroba odzwierzęca

Należy pamiętać, że na zakażenie dermatofitami wrażliwi są także pracownicy obsługi i personel mający kontakt ze zwierzętami, jak i sprzętem oraz lekarze weterynarii. Obserwowane zmiany mają także charakter zmian owalnych na owłosionych i nieowłosionych częściach ciała i wymagają w zdecydowanej większości przypadków interwencji lekarskiej. Łatwość kontaktu ze skórą zwierząt, warunki, w jakich ma to miejsce i towarzyszące temu miejscowe mikrourazy sprawiają, że grzybica jest najczęstszym przykładem choroby odzwierzęcej u ludzi.

Ważną rolę odgrywa także pora roku. Objawy kliniczne dermatofitozy są obserwowane najczęściej w miesiącach zimowych i wiosenno-zimowych, rzadziej wybuch choroby ma miejsce latem. Wyjątkiem może być moment przemieszczenia zwierząt do środowiska o niskiej temperaturze, wysokiej wilgotności i ograniczonym dostępie do światła słonecznego. Ważnym czynnikiem predysponującym (szczególnie w dużych stadach) jest duża koncentracja i wspomniane grupowanie młodego bydła z różnych miejsc do jednego tzw. centralnego punktu odchowu cieląt. Z taką sytuacją bardzo często mamy do czynienia w przypadku cieląt przeznaczonych do opasu, pochodzących z różnych gospodarstw.

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
prof. Krzysztof Rypuła<br/>dr hab. Katarzyna Płoneczka-Janeczko<br/>UP we Wrocławiuprof. Krzysztof Rypuła
dr hab. Katarzyna Płoneczka-Janeczko
UP we Wrocławiu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 16:33