StoryEditor

Jakie podłoże jest najlepsze dla zdrowych racic krów mlecznych?

Krowom, a raczej ich racicom, wcale nie jest obojętne, po czym chodzą! Na betonowym podłożu nacisk na racice jest miejscowo większy, a to znacznie podnosi ryzyko wystąpienia schorzeń. Jakie podloże jest najlepsze?
Anke Reimink
16.11.2023., 13:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Schorzenia racic a brakowanie
  • Wady betonowej podłogi
  • Szybkość poruszania a nacisk
  • Ideane podłoże – pastwisko
  • To, co najważniejsze

Schorzenia racic a brakowanie

Około 10% krów mlecznych, które są zmuszone przedwcześnie opuścić stado, cierpi z powodu schorzeń racic i problemów z kończynami. Badania przeprowadzone w 2020 roku przez PräRi wykazały, że aż 20 do 40% stad ma problem z różnorodnymi chorobami racic. Nie zawsze mają one podłoże bakteryjne czy wirusowe. Często pojawiały się też problemy nieinfekcyjne, wywołane zazwyczaj przez czynniki metaboliczne, ale nie tylko... Naukowcy udowodnili, że równie ważny jest stan nawierzchni do chodzenia oraz obciążenie kończyn. Punktowe obciążenie lub nadmierny nacisk prowadzą przykładowo do owrzodzeń podeszwy. Można tego uniknąć lub choćby tylko ograniczyć, jeśli nacisk na racice rozłoży się równomiernie. Duża w tym rola podłoża, po którym stąpają krowy. Prof. Christoph Mülling wraz z zespołem z Uniwersytetu z Lipska przeprowadzili serię badań na ten temat.

Wady betonowej podłogi

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anke ReiminkAnke Reimink
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 09:09