StoryEditor

Izolatka w chlewni – jak powinien wyglądać kojec dla chorych świń?

Chore zwierzęta potrzebują czystej i spokojnej przestrzeni, z miękkim podłożem, wodą i paszą. Stres nie pomaga w rekonwalescencji. Jak powinien być wyposażony kojec i gdzie powinien się znajdować, aby zwierzęta szybko doszły do siebie?
08.11.2023., 15:00h

W Niemczech ogłoszono konkurs na „przykłady najlepszych praktyk” w chlewniach, aby pokazać, jak powinny wyglądać izolatki dla świń, tak by warunki ewentualnego leczenia były komfortowe, ale również wygodne do obserwacji i indywidualnego podejścia do zwierzęcia. Praktyczne przykłady zaradnych rolników pokazują różnorodność pomysłów i prezentują różne rozwiązania dla gospodarstw. Wielu rolników rozwiązało już problem w swoim gospodarstwie, ale z pewnością są i tacy, którzy nie mają odpowiedniej przestrzeni dla chorych zwierząt. Warto to przemyśleć, tym bardziej w kontekście poprawy dobrostanu zwierząt.

Wyraźnie oznakowane izolatki dla świń

Kojec dla chorych zwierząt powinien znajdować się w ustronnym i spokojnym miejscu chlewni, nieco oddzielonym od innych świń i być wyraźnie oznakowany – zarówno na wygrodzeniach i ścianach. Często hodowcy są oskarżani przez działaczy prozwierzęcych, że zostawiają chore świnie same sobie.

Zwierzęta powinny mieć dostęp do miękkiej, chłonnej ściółki, świeżej wody i paszy.

Mobilne izolatki

Kojec dla chorych świń może być mobilny, składany i umieszczany w dowolnym miejscu. Na miejsce może być przywieziony ładowaczem czołowym. Z jednej strony kontakt wzrokowy z innymi zwierzętami w chlewni jest utrzymany, z drugiej zwierzę jest oddzielone i ma zapewnione indywidualne podejście. Konieczna jest regularna wymiana ściółki i dezynfekcja po zakończeniu terapii.

Izolatki najlepiej umieścić w pobliżu korytarzy spacerowych, tak aby można było często doglądać zwierzęta.

Dobre rzeczy nie muszą być drogie

Dobre rzeczy nie muszą być skomplikowane i drogie. Miejsce do opieki można szybko utworzyć za pomocą bramy wahadłowej w narożniku z dostępem do paszy i wody. Niewielkim wysiłkiem można stworzyć chorym lochom dużo przestrzeni i miejsce do odpoczynku w bezpośrednim sąsiedztwie własnej grupy.

Źródło: topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 14:53