StoryEditor

Jak Dania kontroluje PRRS? Jak zwalczyć zespół rozrodczo-oddechowy świń?

Jak Duńczycy sprawili, że 40 ferm świń osiągnęło wyższy status PRRS w krótkim czasie? Intensywna diagnostyka, większe bezpieczeństwo biologiczne i szybka wymiana danych przyniosły sukces. Sprawdź, jak!
15.09.2023., 10:09h

Czym jest zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS)?

Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS) jest uznawany przez wielu za najbardziej niszczycielską chorobę świń na świecie. Patogen ten może powodować poważne problemy z płodnością u loch, a także choroby układu oddechowego we wszystkich grupach wiekowych świń. Ponadto wirusy PRRS są często prekursorami innych chorób, a także są zaangażowane w zespoły wieloczynnikowe. Innymi aspektami są wysoka zmienność wirusów PRRS i ich zdolność do przenoszenia się drogą powietrzną. Pomimo wielu lat szczepień często więc nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie tych patogenów ze stad. Szczególnie w regionach intensywnej produkcji świń ryzyko przedostania się PRRS do stada poprzez transport zwierząt lub wentylację wciąż pozostaje wysokie.

Szacuje się, że w Niemczech, a także w Polsce, od 70 do 90% gospodarstw jest zakażonych tym patogenem. Wiele stad loch PRRS-dodatnich jest stosunkowo stabilnych dzięki szczepieniom. Niemniej jednak znaczne problemy związane z PRRS mogą wystąpić w dalszej hodowli i tuczu. Celem producentów świń powinno być zatem utrzymanie patogenu z dala od hodowli i tuczu....

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 14:57