StoryEditor

Ceny świń już nie spadają. Jest nadzieja na lepsze stawki?

Ostatnie tygodnie na rynku świń były mało optymistyczne – ceny w zasadzie tylko spadały. Teraz pojawia się delikatna nadzieja na poprawę sytuacji.
02.11.2023., 11:11h

W Niemczech stawki bez zmian

U naszych zachodnich sąsiadów drugi tydzień z rzędu cena tucznika w klasie E została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,1 euro/kg netto, mimo, że w zeszłym tygodniu wielu analityków rynkowych prognozowało spadki cen. Obecnie po drugim z rzędu utrzymaniem stawki na VEZG nasi skupujący przestali opuszczać stawki. Te minimalne spadły do poziomu poniżej 7 zł/kg żywca. Tylko maksymalne ceny i to za dostawy cało-samochodowe sięgają 7,7-7,9 zł/kg żywca netto.

Należy przy tym pamiętać, że stawki np. w końcu września sięgały 8,5 zł/kg żywca, a latem było to nawet 9,5 zł/kg żywca i ponad 12 zł/kg wagi poubojowej. Dziś niestety stawki poubojowe są dalekie od wspomnianego poziomi i raczej plasują się wokół 9 zł.

Niepewny byt hodowców

Mimo, że realnie ceny tuczników na poziomie między 7 a 8 zł/kg wydają się wysokie, to jednak zestawiając z nimi poziomy kosztów produkcji – chodzi o ceny warchlaków, energii, pasz białkowych, a nawet zbóż(mimo, że te są o wiele bardziej przyjazne hodowcom niż w zeszłym roku) może się okazać, że hodowcy cały czas są pod kreską.

Na dodatek sen z powiek spędzają ...

Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 14:28