StoryEditor

Stres w chlewni: jakie szkody wyrządza i jak mu przeciwdziałać? Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak

Podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie rozmawialiśmy o niekorzystnych czynnikach, które powodują ograniczenia w produkcji świń. O jednym z nich w Licheniu Starym rozmawiała Anna Kurek, redaktor top agrar Polska z prof. dr. hab. Zygmuntem Pejsakiem.
22.06.2023., 15:06h

Anna Kurek: Dlaczego stres jest tak ważny z punktu widzenia zdrowotnego?

Zygmunt Pejsak: Stres jest niezwykle ważny zarówno w życiu człowieka i w życiu zwierząt. Zawsze myśleliśmy, że tylko ludzie są poddawani stresowi natomiast nie zdajemy sobie sprawy, że zwierzęta, a szczególnie świnie i konie są niezwykle wrażliwe na stresy. Stres może być krótkotrwały, który jest bardzo korzystny dla organizmu, stres długotrwały jest wyczerpujący dla organizmu. Przede wszystkim wyczerpaniu podlega układ immunologiczny, jest silnie związany z hormonami stresu, którymi są noradrenalina, adrenalina. Jeżeli one dłużej oddziałują na układ odpornościowy, działa słabiej i wtedy patogeny warunkowo chorobotwórcze mogą przekształcać się w chorobotwórcze i mamy do czynienia z chorobami.

U świń możemy wyróżnić stres psychiczny (zła obsługa zwierząt) i fizyczny (zbyt duże zagęszczenie zwierząt, długie transporty, duża amplituda temperatur ciągu nocy, odsadzanie od matki, przemieszczanie). Każda taka czynność, która nas by denerwowała denerwuje prosięta czy świnie starsze.

Co dzieje się w organizmie zwierzęcia poddawanego stresom? Zobacz cały wywiad i dowiedz się jak temu przeciwdziałać!

dkol

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 19:03