StoryEditor

Zdrowe świnie tylko w czystym pomieszczeniu. Jak dezynfekować chlewnię?

Nawet zdrowe stado świń w brudnej lub źle zdezynfekowanej chlewni jest narażone na problemy zdrowotne. Dlatego warto wiedzieć, jak utrzymać ją w czystości, a dzięki temu świnie w zdrowiu. Podpowiadamy, jak dezynfekować chlewnię.
21.06.2024., 14:29h

W ochronie zdrowia świń ważny jest nie tylko program bioasekuracji chlewni i całego gospodarstwa, który pozwala zabezpieczyć stado przed przywleczeniem chorób z zewnątrz. Jeśli mamy zdrowe stado, musimy pamiętać, że w naszych chlewniach bytują mikroorganizmy, z którymi trzeba walczyć. Naszym orężem jest prawidłowe mycie i dezynfekcja wszystkich sektorów produkcyjnych, a także korytarzy i pomieszczeń socjalnych.

 

Zawsze myj przed dezynfekcją

Zanim przystąpimy do dezynfekcji środkami chemicznymi, musimy się do tego przygotować. Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia zdrowia świń rzeczą jest zachowanie zasady całe pomieszczenie puste – całe pomieszczenie pełne. Po wyprowadzeniu zwierząt z komory wynosimy mniejsze elementy wyposażenia, które nie mogą być myte myjką ciśnieniową, np. klosze lamp. Myjemy je ręcznie. Następnie opróżniamy kanały z gnojowicy i namaczamy całą komorę wodą tak, żeby ułatwić sobie późniejsze mycie.

Do mycia chlewni najczęściej używamy myjek ciśnieniowych. Najlepsze efekty daje mycie ciepłą wodą z detergentem. Pamiętajmy jednak, że pozwala to na pozbycie się jedynie części drobnoustrojów z po...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 02:16